Realiseerimata kahjumid peegeldavad seda, kui suur on pankade bilanssi ostetud võlakirjade ostuhinna ja praeguse turuhinna vahe. Realiseerituks muutuvad need kahjumid juhul, kui pank võlakirjad maha müüb. See juhtuski SVB puhul, kes oli sunnitud võlakirju müüma selleks, et oma rahapositsiooni parandada, sest hoiused voolasid pangast välja.
See tähendab, et kui hoiustajate usaldus mõne panga suhtes kaob ja deposiite hakatakse välja võtma, peavad pangad oma varasid (ka riigivõlakirju) kahjumiga maha müüma. See tekitab omakorda olukorra, kus pankade finantsiline positsioon halveneb märgatavalt, mis omakorda murendab usaldust. Nii kaua, kui võlakirju ei müüda, ei kajastu see ka panga tulemustes kahjumina.
Allpool olevalt graafikult on näha, et hoiustajad on viimastel aastatel pankadest rohkem raha välja võtnud, kui sinna pannud. 2020. aastal hakkasid hoiused kiiresti kasvama, sest valitsus jagas inimestele abirahasid. Nüüd ollakse raha pankadest välja võtmas.
Probleemid ärikinnisvaras võivad tuua uue panganduskriisi
Praegu on murekohaks eelkõige ärikinnisvara turg. Ärikinnisvara laenude osakaal on regionaalsetes (keskmise suurusega) pankades ka tunduvalt suurem. Kui suurpankade seas on see osakaal umbes 6-10 protsenti, siis regionaalsetel pankadel 20-30 protsenti.
Kõrgemate intressimäärade tõttu on pankadel ärikinnisvaraga seotud probleeme keeruline vältida. Umbes 70 protsenti ärikinnisvara laenude turust on just väiksemate pankade käes, selgub uuringufirma Apollo andmetest.
Ärikinnisvara sektor on pärast koroonakriisi algust tugevalt pihta saanud. Suur osa inimestest hakkas kodust töötama või kaugtööd tegema ning olukord ei ole normaalsusesse naasenud. See tähendab, et suur osa kontoriruumidest on jätkuvalt tühjad. Moody’s Analytics teatas eelmisel aastal, et pandeemiaeelsete tasemetega võrreldes on kontoriruumide kasutamine langenud 50 protsenti.