Kulla hind langes jaanuaris küll protsendi võrra, aga püsib detsembris saavutatud rekordite lähedal. Oodatav intresside langus ja keskpankade jätkuvad kullaostud on peamisteks faktoriteks, mis praegu kulla hinda toetavad.
Kulla hind jätkab uute rekordite lähedal baasi ehitamist
Kullaturg alustas aastat rahuliku, külgsuunalise liikumisega, odavnedes jaanuaris kokku 1,1 protsenti, 2039 dollarini untsist. Veebruari alguses on hind veidi veel langenud ning untsi eest tuleb välja käia 2033 dollarit.
Mullu kallines kuld 13 protsenti ja jõudis detsembri alguses ka uue rekordini. Ühtlasi seadis kuld eelmise aasta lõpus aluse pikaajalise hinnatõusu jätkumiseks. Eelmise aasta kokkuvõtet ning uue aasta prognoose saab lugeda siit.
Hõbeda hind langes jaanuaris 3,6 protsenti, 22,93 dollarini untsist. Praegu kaupleb hõbe 22,3 dollari juures untsist.
Intressipoliitika on kullale tänavu taganttuuleks
Kullaturgu mõjutab praegu lühiajaliselt kõige rohkem keskpankade retoorika ja ootused intressimäärade osas.
Kui eelmise aasta lõpus oodati, et Föderaalreserv hakkab intresse kärpima juba selle aasta märtsis, siis nüüd oodatakse esimest sammu mais. See tähendas, et aasta lõpus kullaturul tekkinud optimism taandus ning turul toimus jaanuaris konsolideerumine.
Madalamad intressid mõjuvad kullale hästi, sest need langetavad tavaliselt ka USA riigivõlakirjade tootlust, mis vähendab kulla alternatiivkulu. Sellest, kuidas intressimäärad kulla hinda mõjutavad, saab pikemalt lugeda siit.
Turud ootavad, et Föderaalreserv ja Euroopa Keskpank tänavu umbes 1,5 protsendipunkti võrra. Oodatakse, et USAs saab baasintress olema juuniks 4,75 protsenti, praegu on intress 5,5 protsenti. Turgude hinnangul on 90protsendiline tõenäosus, et intressid on selle aasta lõpuks 4,25 protsendi juures või madalamal.
Kui need ootused materialiseeruvad, hakkab see kulla hinda terve aasta vältel toetama. Arvatavasti tähendaks intressikärped seda, et 2000 dollari tase hoiab ning sellest tasemest märgatavalt allapoole kuld ei liigu. Pigem on kuld praegu 2000 dollari taseme peale ehitamas tugevat baasi, mis saab olema tehnilist pilti vaadates edasise hinnatõusu aluseks.
Lähis-Ida pinged tekitavad ebakindlust
Ebakindlust on jätkuvalt tekitamas ka geopoliitika. Ukraina sõda ei tundu niipea lõppevat ning Jeemenis tegutseva Houthi rühmituse rünnakud Punasel merel on globaalset kaubandust märkimisväärselt häirimas. Egiptuses asuvas Suezi kanalis, mis on väga oluline kaubandustee Aasia ja Euroopa vahel, on mahud viimastel kuudel langenud enam kui 40 protsenti.
Need faktorid on jätkuvalt kullale tuge pakkumas, sest kardetakse, et Lähis-Ida konfliktid võivad eskaleeruda. See hakkaks märgatavalt mõjutama ka naftaturgu ning seeläbi ka inflatsiooni lääneriikides.
Geopoliitiliste sündmuste mõju on tavapäraselt kulla hinnale aga pigem lühiajalise mõjuga, mille kohta saab pikemalt lugeda siit. Tõsi, pikaajalised konfliktid (näiteks Ukraina sõda) pakuvad sellegi poolest kullale jooksvalt tuge, sest need suurendavad üleüldist ebakindlust ja mõjutavad majandusi (ja paljuski ka inflatsioonimäärasid).
Keskpankade kullaostud püsivad kõrgel tasemel
Maailma Kullanõukogu avaldas jaanuari lõpus ka keskpankade eelmise aasta kullaostude andmed. Selgus, et ostud rekordilisest 2022. aastast küll veidi väiksemad, aga ajalooliselt jätkuvalt väga kõrgel.
Neljandas kvartalis osteti kokku 229 tonni kulda – seda oli 35 protsenti vähem, kui kolmandas kvartalis, aga terve aasta ostud ulatusid 1037 tonnini. Kõige enam täiendasid oma varusid Poola ja Hiina keskpangad.
Kokku on nüüd keskpangad alates 2010. aastast ostnud ametlikult 7800 tonni kulda, enam kui veerand sellest on ostetud viimase kahe aasta jooksul.
Tehniline pilt on jätkuvalt toetav
Kuld püsib võtmetähtsusega 2000 dollari tasemest jätkuvalt kõrgemal ning on ehitamas sinna tehnilist pilti vaadates uut baasi. Kui varasemalt oli tegemist tugeva vastupanuga, millest oli raske läbi murda ja pikemat aega kõrgemal püsida, siis nüüd on sellest vaikselt kujunemas toetustase. See toetustase võib hakata toimima hüppelauana uute rekordite saavutamisel.
Lühemas perspektiivis on kullal väga oluline vastupanu 2075 dollari taseme juures, kust pärinevad ka eelmised rekordid.
Kui kuld peaks aga 2000 dollari tasemest märgatavalt madalamale langema, on järgmine toetus 1975 ja 1930 dollari juures. Sellest allpool on tugev toetustase 1800 dollari juures.
Ootan, et intresside langetamine ja keskpankade jätkuvad kullaostud toetavad kulla hinda ka kevadkuudel. Minu hinnangul oleme pärast ligi 4 aasta pikkust külgsuunas liikumist tänavu jõudmas uute rekordtasemeteni (esialgu 2150-2300 dollari piirkonda).
Kui soovid maailmamajanduses toimuvate protsessidega kursis olla, siis külasta meie uudiste lehte!