VALMIS OLLA ⟩ Riik jagab kiirematele majaomanikele rekordsuurt renoveerimistoetust

Carl-Robert Puhm
, majandusajakirjanik
Copy
Eramaja
Eramaja Foto: www.flickr.com

Kliimaministeerium saatis sel nädalal kooskõlastusringile eelnõu, millega jagatakse väikeelamute omanikele ligi 30 miljonit eurot renoveerimistoetust.

Toetust saab taotleda üksikelamu ja kuni kahe korteriga elamu või ridaelamu renoveerimiseks.

Meetme avanemise järel tuleb huvilistel kiiresti tegutseda, sest juhul kui esitatud taotluste maht ületab toetuse eelarve, peatab või lõpetab toetusraha jagav ettevõtluse ja innovatsiooni sihtasutus (EIS) taotluste vastuvõtmise, järeldub määrusest.

Taotlusvooru täpne avamise aeg avaldatakse pärast kooskõlastusringile saadetud määruse jõustumist.

Viimati toetati väikeelamute rekonstrueerimist 2022. aastal, mil 334 elamu kordategemiseks eraldati 3,9 miljonit eurot. Võrreldes varasema taotlusvooruga on toimunud aga kaks muudatust. Esiteks võetakse kasutusele e-toetuste keskkond, tänu millele pole enam dokumente tarvis saata e-postiga. Teiseks kehtestatakse päikesepaneelide ja inverterite taotlemiseks kindlad ühikuhinnad.

See tähendab, et toetatava tegevuse jaoks on ette nähtud fikseeritud summa, mis ei muutu, isegi kui projekt läheb plaanitust kallimaks või odavamaks. Toetuse saamiseks ei pea esitama arveid ega maksekinnitusi.

Sarnaselt varasemate voorudega sõltuvad ka 2024. aastal toetuste määrad tehtavate tööde mahust ja asukohast. Terviklikul rekonstrueerimisel on toetussumma Tallinnas ja Tartus kuni 30 000 eurot, nendega piirnevatel aladel kuni 40 000 eurot ja mujal kuni 50 000 eurot. See tähendab, et rohkem makstakse toetust seal, kus rekonstrueerimine on riigi toeta eriti raskendatud, teatas kliimaministeerium.

Osalisel rekonstrueerimisel ehk üksikute tööde tegemisel on toetusmäär üleriigiliselt 20 protsenti ja kuni 20 000 eurot. Päikesepaneelide paigaldamisel on toetusmäär üleriigiliselt 30 protsenti ja kuni 20 000 eurot.

Ministeeriumi teatel panustab toetus riigi pikaajalisse eesmärki, milleks on renoveerida aastaks 2050 kogu hoonefond energiatõhusaks. Sihini jõudmiseks suunatatakse aastatel 2022–2027 elamute renoveerimiseks vähemalt 366 miljonit eurot, millest suur enamik tuleb Euroopa Liidu Taaste-​ ja vastupidavusrahastust (RRF).

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles