Eesti Pank avaldas, miks hinnatõus on viimasel ajal aeglustunud (2)

PM Majandus
Copy
Eesti Panga majad.
Eesti Panga majad. Foto: Tairo Lutter / Postimees / Scanpix

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad novembris aasta võrdluses neli protsenti, kuid oktoobriga võrreldes hinnatase ei muutunud. Mootorikütused odavnesid novembris eelmise kuuga võrreldes viis protsenti, tasakaalustades suures osas toiduainete hinnatõusu, teatas Eesti Pank.

Eesti Panga ökonomist Sulev Pert teatas, et ebakindluse suurenemine on sundinud siinse tarbija pigem ootele ja majapidamised on tarbimist vähendanud.

Euroala inflatsioon aeglustus esialgsel hinnangul novembris 2,4 protsendini, kuu aega varem oli see olnud 2,9 protsenti. Euroala aeglasema hinnakasvu taga on peamiselt olnud energiahindade odavnemine. Keskpankade rahapoliitika karmistamine on kaasa aidanud hinnakasvu taltumisele ja trendi pöördumisele. Alusinflatsioon püsib soovitud tasemest siiski kõrgemal ja on 3,6 protsenti.

Selle aasta keskmine hinnakasv jääb eeldatavalt üheksa protsendi lähedusse. Olulisi muutusi on oodata jaanuaris, sest siis tõuseb käibemaksumäär ja jõustuvad aktsiisitõusud. Järgmisel aastal ulatub hinnakasv Eesti Panga praeguste prognooside kohaselt 3,4 protsendini.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles