Skip to footer
Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

GRAAFIK Vaata, millised on maailma kõige innovaatilisemad riigid (1)

Tehisaru (AI) innovatsioon tegi läinud aastal suure hüppe.
  • Eesti on esikohal mitme näitajaga

Möödunud aasta oli innovaatikas väga märgiline. Tehisarul põhinev vestlusrobot ChatGTP sai massidele kättesaadavaks, seda arendav ettevõte OpenAI muutus hoobilt üldtuntuks ning tehisarust hakati rääkima kohvilaua taga ja seltskondades.

On palju tegureid, millest innovatsioon sõltub. Maailma intellektuaalse omandi organisatsioon (World Intellectual Property Organization) pani kokku maailma innovatiivsemate riikide edetabeli 2023 Global Innovation Index (GII).

Edetabelisse on riigid reastatud seitsmesse kategooriasse jaguneva 80 näitaja põhjal.

Kategooriateks on näiteks teadmised ja tehnoloogilised väljundid, mille alla lähevad muu hulgas patendid ja kõrgtehnoloogiline tootmine. Inimkapital ja uuringud hõlmavad näiteks uurijate arvu miljoni inimese kohta, turuarengu jaotus aga idufirmade finantseerimist ning riskikapitaliinvesteeringuid.

Nagu tabelist näha, on maailma innovatiivseim riik Šveits, järgnevad Rootsi, USA ja Ühendkuningriik.

Lisaks Rootsile on meie naaberriikidest kuuendal kohal Soome, 34. Leedu ja 37. Läti.

Eesti on 132 majanduse arvestuses üsna kõrgel 16. kohal.

Seitsmest kategooriast, mida edetabeli koostajad sambaks kutsuvad, on Eesti viiendal kohal tervelt kahes – infrastruktuur ja turu areng.

Kõik seitse sammast jagunevad omakorda kolme alamkategooriasse, millest kahes oleme lausa teisel kohal. Nendeks on informatsiooni- ja kommunikatsioonitehnoloogia ning investeeringud.

Kui minna veel kitsamaks, siis tervelt viis näitajat on meil maailma parimad – valitsuse online-teenused, kaks riskikapitaliinvesteeringute näitajat, IT-teenuste import ja ükssarvikute väärtuse suhe sisemajanduse kogutoodangusse.

Esiviisikus on Eesti selles analüüsis veel kuue näitaja poolest.

Raportiga «Maailma innovatsiooni indeks 2023» saad tutvuda siin.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles