Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

TASUB TEADA Millised on küberpetiste peamised nõksud, millega raha välja petetakse?

Copy
Citadele Eesti kontor.
Citadele Eesti kontor. Foto: Rene Riisalu / Citadele Pank

Citadele panga ekspert toob esile küberruumis tegutsevate finantspetturite peamised tunnused ja nende kasutatavad manipulatsioonimeetodid, mida tasub teada.

«Külma ilma saabumisega ja pühade lähenemisega muutuvad petturid taas aktiivsemaks. Loomulikult veedame rohkem aega kodus ekraanide taga nii töö, õppimise kui ka vaba aja veetmise eesmärgil. Küberkurjategijatel on rohkem võimalusi inimesteni jõuda kui kunagi varem, seega tasub meeles pidada pettuste põhijooni, et neid tuvastada ja oma rahaasju kaitsta,» ütleb Citadele panga Eesti filiaali rahapesu tõkestamise osakonna juht Viktor Tkatšenko.

Midagi halba on juhtunud

Küberkurjategijad panevad inimesi sageli tähelepanu saamiseks muretsema. Näiteks võivad petturid saata võltsitud e-kirju või sõnumeid, milles võidakse öelda, et isiku pangakonto või maksed on blokeeritud, postiaadress on vale, maksud on maksmata või saadetakse kohtukutseid.

Mõtle kõigepealt kriitiliselt – kas oled näiteks tõesti tellinud internetis kaupa ja ootad parasjagu selle kohaletoimetamist? Kui sind ähvardatakse blokeeritud pangakontoga, ära klõpsa sõnumis olevale lingile. Olukorra tõsidust saad kontrollida enda internetipanka sisse logides või panka helistades. Loe hoolikalt ka sõnumi teksti – sageli aitavad grammatilised vead tekstis tuvastada pettusekatseid ja kontrolli kirja saatja e-posti aadressi.

Ka saadetiste puhul saab saadetud sõnumi või e-kirja tõesust kontrollida. Postipaki teekonda jälgi teenusepakkuja veebilehel ja kui see ei õnnestu, siis võta teenusepakkujaga ühendust telefoni või e-posti teel.

Tekitatakse kunstlik ajaline surve

Inimmõistus kipub segadusse sattuma olukordades, kus on vaja kiiret lahendust. Seetõttu tihti petturid helistavad või saadavad SMSe raha väljapressimiseks ning suunavad ohvri viivitamatult tegutsema. Emotsionaalsed inimesed avaldavad sageli oma isikuandmeid, mõistmata, miks neilt teatud andmeid küsitakse.

Seeläbi pääseb kurjategija ligi inimese pangakontole või tuvastamisvahenditele, mille abil võetakse enamasti kiirlaenu.

Kui sind kutsutakse üles võimalikult kiiresti mingit rahasummat üle kandma või oma pangaandmeid sisestama, on tõenäoline, et oled sattunud finantspetturi küüsi. Sellisel juhul ignoreeri sõnumeid ja kustuta need ära. Võid neist teatada oma pangale või politseisse.

Liiga heade lubaduste andmine

Teine petturite taktika on inimeste üllatamine ja lootuse äratamine. Paljud inimesed on ilmselt saanud SMSi, milles õnnitletakse neid uue telefoni või auto võitmise puhul. Auhinna kättesaamiseks palutakse inimesel klõpsata lingile või sisestada oma pangaandmed. Paraku on link taas petturi õngekonks.

Lisaks ei tohiks kunagi vastu võtta internetis pakkumisi, mis lubavad lihtsa vaevaga uskumatut tulu, näiteks lihtsalt kandes oma kontolt tundmatu päritoluga raha teisele kontole ja saades vastutasuks osa rahast endale. See võib lisaks rahalistele raskustele kaasa tuua ka süüdistuse rahapesus, mis on ebaseaduslik ja karistatav. Tasub meeles pidada, et kõik mis hiilgab, pole kuld.

Püütakse kehastuda kellekski teiseks

Sageli üritavad petturid e-kirjade saatmisega kehastuda mõneks ettevõtteks või asutuseks, kus nad püüavad võimalikult vähe kahtlust äratades inimesele ligi pääseda. Näiteks kasutatud riiete müügisaitidel või kasutatud autode kuulutustel teesklevad petturid sageli, et soovivad toodet osta. Esmapilgul ei pruugi midagi kahtlast olla – inimeselt küsitakse nii toote kohta kui ka tema e-posti aadressi.

Järgmiseks saadab pettur võltsitud e-kirja, milles öeldakse, et toode on ostetud ja et nüüd tuleb lingile klõpsata ja enda pangakonto kinnitada.

Kas see on tõesti tavaline müügiprotsess? Kui sa ei ole kindel, kontrolli hoolikalt e-posti aadressi ja saatjat – petturid loovad e-posti aadressi, mis näeb välja nagu päris aadress, kuid puudub mõni täht või kasutatakse muid sümboleid. Saad kontrollida, kas e-posti aadress vastab saatjale, kui sisestad selle interneti otsingumootorisse.

Valvas tuleb olla ka sotsiaalmeedias kaupu ostes või müües, kus võetakse ühendust näiliselt tavaliste kontode kaudu ja pakutakse erinevaid kauba saatmise ning selle eest tasumise võimalusi. Sellisel juhul võib kahtlastest kontodest teada anda veebikonstaablile.

Tagasi üles