Lisaks peab tööandja teadma, mis summat on võimalik arestida. Praegu tuleb arvestada statistikaameti arvutatud elatusmiinimumi summa ja mittearestitava osaga. Lisaks võib arestida töötasu alammäärast kuni 20 protsenti, kui muul viisil ei saa nõudeid rahuldatud. «See on päris keeruline matemaatika ülesanne,» tunnistas jurist.
Tööandjate olukorra teeb keerulisemaks seegi, et praktikas on palju juhtumeid, kus inimesed kasvatavad elukaaslaste lapsi, kes ei ole seaduse järgi ülalpeetavad. Samas on võimalik, et täitur ei ole laste arvu akti märkinud või info laste arvu kohta ei vasta tegelikkusele ning seegi tähendab tööandjale lisatööd – tuleb teha kohtutäiturile päringu ja paluda akti muutmist.
Täituritelt tuleb küsida abi ja selgitusi
Kokkuvõtvalt ei vaidle keegi vastu, et töötasu arestimise aktide täitmine lisab täiendava suure töökoormuse. Raamatupidajatel on õigus küsida kohtutäituritelt abi ja nõu ning kohtutäiturid on kohustatud vastama. Koormuse vähendamiseks tasub koos töötajaga ja miks mitte ka personali inimesega täitmisel olevad nõuded üle vaadata – kas äkki mõni nõue on juba aegunud või kas mõne puhul oleks võimalik maksegraafik saavutada, mis vähendaks raamatupidaja töökoormust. «Ausus ja avatus on tähtsad. Eesmärk on leida kõiki osapooli rahuldav kompromiss ja selleks peab nii töötajal kui tööandjal olema soov teha koostööd,» võttis Sepper kokku.
Võlgadega tegelemiseks on abiks tasuta allalaaditav «Täitemenetluse juhend võlgnikule», mis sisaldab juhiseid ning erinevate avalduste näidiseid. Juhend on leitav advokaadibüroo Hedman kodulehelt.
Sel aastal Eestis oma 30. tegutsemisaastat tähistav äri- ja ühinguõigusele spetsialiseerunud advokaadibüroo toetab oma kliente investeeringute kaasamisel, osanike- ja aktsionärisuhete korraldamises, tehnoloogiaõiguses, ühinemistel ja ülevõtmistel, äriühingute piiriülestel liikumistel, IT-õiguses ning andmekaitse ja intellektuaalomandi küsimustes.