Paavst Franciscusele kingitud Jüri Arraku graafikast on sündinud sügistalvine soe aksessuaar

Copy
Foto: Miurio

Tartust pärit mustridisainer, fotograaf ja loovjuht Rita Assor tähistab sellel aastal disainistuudio MIURIO üheteistkümnendat tegevusaastat. Sügishooaja algusega jõuab moe-ja kunstihuvilisteni villaste sallide kollektsioon kuulsa kunstniku Jüri Arraku töödest.

Tänaseks üksteist aastat tegutsenud disainistuudio MIURIO sai alguse mustridisainer Rita Assori kunstiarmastusest. Varasemalt pangas projektijuhina töötanud naine leidis pärast teise lapse sündi inspiratsiooni oma ettevõtte käivitamiseks ja kunstihuvi realiseerimiseks. Üheteistkümne aasta jooksul on oluliselt kasvanud stuudio disainide ja toodete valik, ulatudes siidist ja villastest aksessuaaridest, käsitöövaipade, ökotapeedi ja kunstiprojektideni. Lisandunud on koostöö kunstimuuseumide, kunstnike ja rõivadisaineritega siidirätikute tootmise ja kangatrüki teenuse pakkumise näol.

Jüri Arraku kunst, mis on põimitud villastesse sallidesse

Sellel sügisel üllatab disainer julge ja äratuntava kollektsiooniga Jüri Arraku töödest, mis on põimitud villastesse sallidesse ja saanud värvide näol uue kuue. Sallides on kasutatud Jüri Arraku kolme teost: "Inimesed" (1966), "Vaatajad" (1970) ja "Mooses Kõrbes" (1990). Neist viimane kingiti graafikana 2018.aastal Eestit külastanud paavst Franciscusele.

"Sallid on masinkootud, täisvillased, väga kvaliteetsed ja toodetud Itaalias, koostöös meie pikaajalise partneriga. Värvitoonidelt leiab sallidest nii punaseid, baklažaani-, ning mererohelisi, kui ka hallikas-musti toone. Samuti leiab neist abstraktseid figuure. Sallide muster on loetav kahepoolselt, kuhu juurde on lisatud kunstniku nimi ja teos," selgitab Assor.

Ta lisab: "Meie eesmärgiks on, et Jüri Arraku kunst elaks edasi ning seda saaksid kanda kõik, kel huvi Eesti kunstiklassika vastu."

Villaste sallide kollektsioon on ühtlasi ettevõtte uusim toode ning esimesed disainitud sallid saabuvad Itaaliast Eestisse oktoobri teises pooles. "Hetkel on arendatud nelja salli disaini ning viies on veel arendamisel," räägib Assor põnevusega.

"Minu koostöö Jüri Arrakuga algas eelmise aasta alguses, kui mulle kirjutas Jüri Arraku abikaasa, kes leidis juhuslikult minu kontakti ning uuris võimalusest toota kunstniku teostega siidirätikuid. Saime lähemalt tuttavaks ning mul õnnestus legendaarse kunstnikuga ka ise neljal korral kohtuda. Tema käis minu stuudios ja mina tema kunstinäituse avamisel ja ateljees," ütleb disainer.

"Ma arvan, et Jüri Arraku sooviks oli, et keegi võtaks üle tema kunsti disaini poole rakendamise ja tooks teosed inimestele lähemale läbi uute nurkade," arvab Assor, kes rõõmustab uhiuue ja peatselt kättesaadava kollektsiooni üle. "Meie koostöö Kai Arrakuga on sellest ajast jätkunud ning loodame tulevikus inimesteni tuua ka teisi projekte, näiteks näituse Jüri Arraku maali suurust(ut)est vaipadest," vaatab naine entusiastlikult tulevikku.

Arraku kunstiteostest loodud villaste sallide kollektsioon tuleb müüki novembri alguses. Kollektsiooni tutvustav kliendiõhtu toimub Tallinn Design House’is 2. novembril 2023.

Värvikad, naiselikud ja ekspressiivsed mustrid digitrükis siidile

MIURIO disainikeel on rahvusvaheline, kõnetades nii Eesti, Euroopa ja ka Ameerika disainigurmaane. Juba 2015. aastast tegeleb ettevõte ka siidisallide ja - rätikute tootmisega. Toodete seast leiab peamiselt disainer Rita Assori enda loomingut, mida iseloomustavad värvikad, naiselikud ja ekspressiivsed mustrid. Just nende märksõnadega võib kirjeldada ka Eesti tuntuimat džässi- ja soulilauljat Sofia Rubina-Hunterit, kelle koostöö MIURIO stuudioga on olnud järjepidev.

"Rita on hooliv, olles täpselt kursis turul toimuvaga," iseloomustab Rubina-Hunter disainerit. "Meie koostöö on olnud aastatepikkune ning saanud sellel aastal täiendust," ütleb ta.

Oktoobris jõuab inimesteni Sofia Rubina-Hunteri kuues plaat "I Am Soul," mille esitluskontsert toimub 14. oktoobril Kumu kunstimuuseumis. "Ajal kui valmis minu uue plaadi kaanekujundus, mõtlesin, et võiksin oma kuulajatele pakkuda ka midagi praktilist. T-särk tundus küll huvitav variant, kuid tekkis hoopiski mõte teha koostööd Ritaga.

Arutasime ning sain teada, et mul on võimalus ka oma disain siidile trükkida. Nõnda saab nüüd minu e-poest soetada siidirätikuid minu albumi kaanekujundusega," räägib Sofia Rubina-Hunter. "Ma tõesti ei teadnud, et selline võimalus olemas on ja mul on hea meel, et saan kuulajatele pakkuda midagi teistsugust ja kvaliteetset," lisab muusik. Idee ja pikaajaline koostöö sai alguse Sofia Rubina-Hunteri isiklikust huvist disainer Rita Assori toodete vastu.

"Rita loomingut olen kliendina endale koju soetanud nii diivanipatjade kui siidisallide näol. Esinemistel armastan sageli kanda turbaneid ning sobitada siidisalle kaabuga. Seega on mul korralik varu sallidest kodus olemas. Mulle meeldib, et MIURIO toodete ampluaa on äärmiselt lai ning tooteid leiab nii kodu sisustamiseks kui ka muuks otstarbeks. Soovin väga, et Rita tooted jõuaksid veelgi rohkemate inimesteni, sest tema ideed, kvaliteetne teostus ja kliendist hoolivus on eriline kombinatsioon. On tõesti tore kui keegi mõtleb Sinuga kaasa ja huvitub ka Sinu tegemistest" täiendab Rubina-Hunter.

Portrait - i am soul 70x70cm
Portrait - i am soul 70x70cm Foto: Sofia Rubina Hunter

Kahe viimase aasta jooksul on tootmisesse jõudnud üle 1500 siidisalli ja -rätiku ning tänasks on ettevõtetel, moedisaineritel ja kunstnikel võimalus oma disainid siidile trükkida. "Meil(e) on võimekus toota suures mahus, kuid kindlasti peab tänastes tingimustes arvestama 8-9 nädalase tootmisprotsessiga," selgitab Assor võimalusi, mida MIURIO disainistuudio saab kliendile pakkuda.

"Meil on olnud ettevõtetest suurkliente, kes on esitanud tellimusi, kas brändi visuaalse identiteedi loomiseks või tellinud salle kingitusena oma töötajatele. Kõik võimalused on olemas ja minuga võib julgelt ühendust võtta, kui on soov mõtteid lähemalt arutada," ütleb disainer.

MIURIO disainistuudioga on koostööd teinud paljud valdkonna fännid, kellele on olnud disainistuudio põnevaks avastuseks.

Milli Maier-Veske, tuntud brändide Milli Maier ja Human Highness asutaja ja loovjuht:

“Meie bränd soovis luua oma kollektsiooni siidisallidest ning kuna Rita omab head toomisvõrgustikku, alustasime temaga koostööd. Rita on väga professionaalne, jagas meiega oma nõuandeid ja soovitusi, mille läbi saime tõeliselt hea lõpptulemuse. Kõik, mida ta lubas, oli täidetud”.

Ka Katrin Kivi, ettevõtte OM Open Mind disainer ja omanik ning Laura Kuldkepp Tradehouse OÜ tegevjuht märgivad ära disainistuudio kõrge kvaliteedi ja professionaalsuse.

“Sellel nädalal toimus minu brändi Naked Spirit tutvustus Tallinn Design House’is. MIURIO disainistuudio oli mulle partneriks siidist kimonote valmistamisel. Rita Assor oli mulle kogu protsessi vältel toeks nii tehniliselt kui läbi oma asjatundliku pilgu. See trükk, mis tema kaudu tuleb, on ülimalt kvaliteetne. Ka kliendid, kes on tooted kätte saanud on küsinud, kust ma küll sellised materjalid ja sellise kvaliteediga tooted olen saanud. Ka siidil ja siidil on vahe,” kirjeldab Kivi.

NAKED SPIRIT Silk Kimono blue
NAKED SPIRIT Silk Kimono blue Foto: Pilleli Läets

Tradehouse OÜ tegevjuht, Laura Kuldkepp lisab: ”Pilkupüüdev siidsall oli aksessuaar, mis Tradehouse`i ilusaadikutel puudu oli. Erksad värvid, siidine ja pehme materjal näevad välja väga naiselikud, pannes iga seda kandva naise silma paistma. Hea värvi- ja ilutunne muutis koostöö Rita ja tema stuudioga väga sujuvaks ning ühiselt loodud disain kannab endas nii ilu, luksust, armastust kui glamuuri…“

TRADEHOUSE siidirätik
TRADEHOUSE siidirätik Foto: RITA ASSOR

Siidisallide poolelt kiidab koostööd ka Tallinna Kaubamaja Ilumaailma teenindusosakonna juht, Evelin Randalu: “Kaubamaja ilumaailma lõhnatoa tiim vajas vormiriietusele juurde huvitavat uut komponenti siidisallide näol. Suhtlesime mitmete teenusepakkujatega ning sellisel viisil leidsime MIURIO disainistuudio. Meil olid töö kvaliteedile ja materjalidele väga kõrged ootused. Rita andis meile mõtteid materjalide ja disainide osas ning aitas meil ette kujutada, kuidas materjalid teatud valguses paistavad. Toonide mõttes oli kindlasti väljakutse saada metallikas-kuldne toon siidile. Tulemuse ja kvaliteediga jäime äärmiselt rahule. Ka inimesena on disainer Rita Assor väga vastutulelik – temaga on lausa lust koostööd teha”.

Eelmine aasta, stuudio juubeliaasta, oli disainer Rita Assorile pidulik ning sellesse perioodi mahtus ka palju isiklikke saavutusi, nagu Tallinna Majanduskooli sotsiaalmeedia spetsialisti eriala lõpetamine. Õpingud Eesti Kunstiakadeemias lõpetas Assor 2016. aastal ja sisekujundaja eriala omandas aasta varem. Stuudio loomine ja arendamine on olnud Rita Assori isiklik pingutus ja eneseväljendus ning naine vaatab täna lootusrikkalt tulevikku: "Veel aastaid tagasi sedavõrd julgeid samme tehes, ei osanud ma arvata, kuidas stuudiol minema hakkab – teadsin vaid seda, et elan ja hingan kunstist ning tahan seda ka inimesteni tuua. Mul on rõõm tõdeda, et tänaseks oleme läbi teinud pika arengutee ning loomulikult vaatame ka uudishimuga tulevikku. Usun, et lähiaastatel võiks lisaks tootearendusprotsessidele rääkida ka oma poe rajamisest. Üks on aga kindel – otsime alati ja jätkuvalt võimalusi teha praktilisi ja ägedaid tooteid, mis eestimaalastele meeldiksid, oleksid kättesaadavad ja pakuksid nii silmailu kui kvaliteeti"

Copy
Tagasi üles