/nginx/o/2023/09/20/15604140t1h7a28.jpg)
Kui britid oma rahataskutes münte kõlistavad ei mõtle nad ilmselt sellele, millist ajaloolist ja kultuurilist väärtust nende pennid tegelikult kannavad. Ühendkuningriigi valuuta on loonud üle tuhande aasta tagasi asutatud The Royal Mint, kellest on saanud ka selle identiteedi kujundaja. The Royal Mint on ühtlasi ka Suurbritannia vanim ettevõte, mis toodab tänaseni nii käibemünte kui ka erinevaid kuld- ja hõbetooteid.
Arvatakse, et esimesed metallmündid jõudsid Suurbritannia aladele teisel sajandil eKr – toona tõid need saareriiki üle La Manche’i väina keldi hõimud. Järgnevate aastasadade jooksul vermisid münte nii kohalikud hõimud kui ka sealsed alad vallutanud roomlased. Kuni kuningriigi tekkimiseni kuuendal ja seitsmendal sajandil puudus müntide tootmisel aga igasugune süsteemsus.
Wessexi kuningas Alfred Suur oli esimene, kes nägi, et kaubanduse õitsengule kaasa aitamiseks vajab Suurbritannia usaldusväärseid standardiseeritud münte. Kuigi tsentraliseeritud asutusest oli toona veel vara rääkida, loetakse The Royal Minti sümboolseks asutamise ajaks aastat 886, mil mitu väikest vermikoda ühendati Londoni rahapajaks. Selle esimene münt oli hõbedast penn, millele oli pressitud Alfred Suure kujutis.
/nginx/o/2023/09/19/15602828t1hef13.jpg)
1279. aastal tsentraliseeriti kogu piirkonna müntide tootmine ning ühine vermikoda koliti Londoni Towerisse. Aastasadade vältel on The Royal Mint kasvanud maailmakuulsaks institutsiooniks ning brittide jätkusuutlikkuse ja jõukuse sümboliks. The Royal Minti mündid peegeldavad riigi ajalugu, väärtusi ja kultuuri, tähistavad sündmusi ning avaldavad austust monarhile.
Vermikoda tegutses Londoni Toweris aastasadu – alles eelmise sajandi keskpaigas viidi see üle Walesi. Kui Briti impeeriumi võim maailmas suurenes, laienes uutele aladele ka The Royal Mint. Näiteks jõuti nii Austraaliasse kui ka Kanadasse.
Lisaks pikkadele traditsioonidele tunnustatakse The Royal Minti ka selle uuenduslikkuse eest nii tootmisprotsesside kui turvalisuse osas. Rahapaja järelvalvajana on töötanud isegi kuulus füüsik ja matemaatik Sir Isaac Newton. Alates auru jõul töötavate mündipresside kasutuselevõtmisest 19. sajandil kuni tipptasemel tehnoloogiateni 21. sajandil, on rahapaja olnud alati innovatsiooni esirinnas. Näiteks kaitsevad The Royal Minti lipulaeva Britannia kuldmünti neli täiesti uuenduslikku visuaalselt tuvastatavat turvaelementi.
Ajal, mil sularaha on käibel aina vähem, on The Royal Mint laiendanud äritegevust muudesse valdkondadesse. Näiteks valmistasid nad 2012. aasta Londoni olümpiamängudeks 4700 medalit.
Lisaks kullast ja muudest väärismetallidest investeerimistoodete, ehete ja luksuskollektsioonide valmistamisele toodab The Royal Mint endiselt käibemünte lisaks Ühendkuningriigile ka enam kui 60 riigile maailmas.
The Royal Mint kuulub kuningliku võimu alla ning rõhutab valitseja vastutust riigi raha terviklikkuse kaitsmisel. Rahapaja tegeleb ka kuninga riigikassa juhtimisega.
Need, kes on huvitatud The Royal Minti meistrite käsitööoskuse tunnistamisest omaenda silmadega, saavad külastada vermikoja elamuskeskust Walesis Llandrisantis. Külastajad saavad seal tutvuda rahaprintimise protsessiga, näha müntide valmistamist ja saada rohkem teada brittide vanima firma rikkalikust ajaloost.
Valiku The Royal Minti münte leiad Tavidi kodulehelt!
/nginx/o/2023/09/19/15602831t1h2ca6.jpg)