E, 25.09.2023

Swedbank: investeerimisel tuleb firmasid individuaalselt hinnata

BNS
Facebook
Comments 1
Valga, 08.10.2017

Raha, eurod, finantsid, sularaha
Rahatasku, rahakott, säästud


Foto Arvo Meeks/Valgamaalane
Valga, 08.10.2017 Raha, eurod, finantsid, sularaha Rahatasku, rahakott, säästud Foto Arvo Meeks/Valgamaalane Foto: Arvo Meeks

Swedbanki Balti aktsiaanalüütiku Kaimo Aljase sõnul tasub investeerimisvõimaluste hindamisel läheneda ettevõtetele individuaalselt.

Aljas kirjutas Swedbanki blogis, et teine kvartal oli Balti börsil äärmuseni polariseerunud. Nimelt vähenes teises kvartalis Swedbanki kaetavate ettevõtete müügitulu mediaankasv peaaegu poole võrra 9,8 protsendile, andes lõpuks järele majanduse aeglustumisele Balti riikides. Esimeses kvartalis oli vastav näitaja 18,3 protsenti.

Sarnaselt aeglustus puhaskasumi mediaankasv esimese kvartali erakordselt 67,2 protsendilt 20,5 protsendile teises kvartalis. «Samas on tulemus endiselt tugev, kuna üheksa kaetava ettevõtte kasumlikkus paranes oluliselt. Taas täheldame suuri kõikumisi mediaani ümber, mistõttu saame vaid korrata, et meie kaetavate ettevõtete nimekiri on äärmuseni polariseerunud,» märkis analüütik.

Jaekaubanduse sektor näib Aljase sõnul praeguses makrokeskkonnas hästi positsioneeritud tänu üllatavalt vastupidavale tarbimisele. Swedbanki analüütikute hinnangul teenivad sel aastal Tallink, Tallinna Kaubamaja, Apranga ja Novaturas pikaajalise keskmisega võrreldes võrdset või seda ületavat omakapitali tootlust. «Kõik neli ettevõtet võidavad madalama hinnaga kaubagruppide – esmatarbekaubad, rõivad ja puhkusereisid – jõulisest müügist. Kõrgete intressimäärade keskkonnas ei jää ka pangandussektor kaugele maha,» selgitas analüütik.

Energiasektor, kuhu kuuluvad Enefit Green ja Ignitis, on Aljase sõnul samuti hästi positsioneeritud rohelisele energiale ülemineku ja endiselt kõrgete elektrihindade taustal. «Mõlema ettevõtte omakapitali tootlust mõjutab taastuvenergia tootmisvõimsuste arendamine ja kasutuselevõtt, mistõttu on hetkel ettevõtete omakapitali tootluse numbrid ühekohalised,» möönis ta.

Swedbanki poolt kaetavate ettevõtete seas kuuluvad kinnisvarasektorisse Eesti ehitusettevõtted Merko ja Nordecon, Baltic Horizon ning Tallinna Sadam. «Merkol läheb endiselt hästi tänu tugevatele tulemustele kinnisvaraarenduse segmendis. Seevastu Baltic Horizon on pidanud bilansi tugevdamiseks objekte müüma ning Tallinna Sadam tegeleb vähenenud mahtude taustal madalamate tuludega. Mõlema ettevõtte oodatav omakapitali tootlus on käesoleval aastal tagasihoidlik,» kirjeldas Aljas.

OMX Balti indeks on aasta algusest tõusnud ligi 7 protsenti võrreldes eelmise aasta 12-protsendilise langusega. Swedbanki kaetavate ettevõtete 2023. aasta oodatav hinna ja raamatupidamisliku väärtuse suhe (P/B) on 1,3-kordne ehk umbes 10 protsenti kõrgem kümne aasta keskmisest 1,2-kordsest samast näitajast. Vastukaaluks on selle aasta oodatav mediaan ROE 11,4 protsenti ehk lähedal 10 aasta keskmisele 12 protsendile.

«Meie hinnangul on üldine turuhinnang fundamentaalidega kooskõlas, kuid sellegipoolest ei ole vaade ühtlane ning investeerimisvõimaluste hindamisel Baltikumis tuleb läheneda ettevõtetele individuaalselt,» lisas Swedbanki Balti aktsiaanalüütik.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles