Kas paekivi võiks olla Eesti märk?

Copy
Saaremaa tehase sisevaade, toorikute saagimine
Saaremaa tehase sisevaade, toorikute saagimine Foto: Limestone factories of Estonia OÜ

Eesti looduskivil on palju häid omadusi – sealhulgas vastupidavus, ajatu väljanägemine, hea hinna ja kvaliteedi suhe ning hooldamise lihtsus. Kui ehituskivina on paekivi ja dolomiit olnud kasutusel juba aastasadu, siis tänapäeval valmivad neist materjalidest ka kaunid interjöörid. Uue ärinimega ettevõtte Limestone factories of Estonia OÜ eelkäijad on tegelenud looduskivi kaevandamise ja töötlemisega varsti juba 65 aastat, kontrollides kogu protsessi kaevandamisest valmistoodanguni.

Selle küllaltki uue, alles aastal 2022 kasutusele võetud ärinime Limestone factories of Estonia OÜ taha on koondunud ühed vanimad looduskivi kaevandamise, töötlemise ja müügiga tegelevad ettevõtted Eestis – Paekivitoodete Tehase OÜ ja Saare Dolomiit-Väokivi OÜ. Nende ühinenud ettevõtete väärikas ajalugu ulatub tagasi vastavalt aastatesse 1959 ja 1967. Looduskivitootjal Saare Dolomiit-Väokivi OÜ on selja taga mitmeid ühinemisi ja alates 2007. aastast kasutatakse dekoratiivsete kivitoodete turundamiseks kaubamärki Reval Stone.

Enam kui 400 miljoni aasta vanune aare maapõuest

Tallinna paekivi (paekivi Reval) on väärindatud ja ehituses kasutatud juba alates 13. sajandist ning üks ettevõtte karjääridest asubki Tallinnas (Väo karjäär). Lisaks murtakse kivi veel Saaremaal (Kaarma ja Selgase dolomiidid) ja Märjamaa lähistel (Orgita dolomiit).

Reval Stone’il on pikaajaline looduskivi töötlemise kogemus ja Saaremaal asuv kaasaegse tehnikaga sisustatud tipptasemel tehas, kus enam kui 400 miljoni aasta vanust looduskivi uusimate masinate abil töödeldakse. Kliendi jaoks tähendavad neli erinevat karjääri laiemat valikut materjale, millest valmivad erilised, omanäolised ja kordumatud lahendused. Iga kiviplaadi ainulaadne välimus tähendab seda, et ühelgi kliendil ei saa olla täpselt samasugust toodet.

Saaremaa tehase aerofoto
Saaremaa tehase aerofoto Foto: Limestone factories of Estonia OÜ

Lisaks dolomiidile ja paekivile tarnib Reval Stone kliendi soovil ka graniiti ja marmorit. Ettevõtte hinnatuim ekspordiartikkel on aga Eesti oma Väo paekivi, mis on eriti populaarne Rootsis. Sealne nõudlus just sellise vastupidava ning esteetilise välimusega sise- ja välisviimistluses kasutatava materjali vastu on aastast aastasse kasvanud.

Nii materjalide kui ka tootmise kvaliteet on äratanud ettevõtte klientides suurt usaldust. Reval Stone’i projektid ulatuvad mahult seinast seina – ettevõte on tootnud näiteks Kumu kunstimuuseumi ehituseks üle 10 000 ruutmeetri kohalikku päritolu kivitooteid ja 2023. aastal tarnis ettevõte viie Tallinnasse, Vesilennuki tänavale ehitatud maja jaoks Kaarma dolomiidist fassaadiplaadid. Suurematest projektidest on hetkel käsil Riias asuva Eesti saatkonnahoone keeruliste fassaadielementide tootmine. Ent samavõrd olulised on eratellimused, kus koostöös kliendiga sünnivad omanäolised vannitoad, köögid või muu eksklusiivne interjöör.

Eesti märk – paekivi

„Paekivi on Eesti rahvuskivi, mis oluliselt rikastab meie maa loodust ja kultuuri. Ilma selle rikkuseta poleks meil kirikuid, mõisaid, linnaelamuid ega paljusid teisi paehooneid sellistena, nagu nad praegu on. Paeehitised on meid ümbritseva keskkonna endastmõistetav osa, eriti Põhja-Eestis. Selle osa olulisust tajume enamasti alles ajalooga silmitsi seistes, oma kodu ehitades või otsides meenet, mis võiks olla Eesti märk.“ Nende sõnadega on geoloog Helle Perens paekivi olulisuse meie kultuuriloos väga hästi kokku võtnud raamatus „Paekivi Eesti ehitistes I“.

Revali lihvitud paekivist sein ja põrand Rootsis.
Revali lihvitud paekivist sein ja põrand Rootsis. Foto: @villaappel

Paekivi on Eestile samavõrd iseloomulik materjal kui puit. Seda on kasutatud aastasadu ja pole mingit kahtlust, et seda kasutatakse veel sajandeid. Väärindatud kohalik tooraine annab ehitistele juurde just selle koduse ning „oma“ tunde. Tallinnas elades on ju hea mõelda, et kodu sisustamisel kasutatud põrandaplaat, aknalaud või tasapind on valmistatud samas linnas kaevandatud looduskivist. Seda eriti linnas, kus paljud vanad hooned on ehitatud just sellest samast kohalikust paekivist.

2023. aastal sai Limestone factories of Estonia OÜ Rohelise Valiku sertifikaadi, mis kinnitab, et ettevõte kasutab 100% Eestis toodetud taastuvenergiat. Lisaks rakendame veel teisigi võimalusi ettevõtte ökoloogilise jalajälje vähendamiseks – näiteks kasutame tootmises vajaminevat vett korduvalt ja tootmisprotsessis ei teki jääke (jääkidest toodetakse muuhulgas pestud liiva ja killustikku).

Limestone factories of Estonia OÜ peakontor asub Peterburi tee 34, kuid meie näidistesaali leiate aadressilt Peterburi tee 94a. Seal on igal huvilisel võimalik meie looduskive oma silmaga näha ja käega katsuda. Leia inspiratsiooni tehtud tööde fotodelt ettevõtte kodulehelt ja e-poest või paku välja oma idee – kindlasti leiad enda jaoks sobiva lahenduse!

Lisainfot leiad kodulehelt.

Jälgi meid ka sotsiaalmeedias!

Facebook

Pinterest

Instagram

Copy
Tagasi üles