Suur oli kukkumine ka ehituses, kus töötajaid oli 2000 võrra vähem. Selge hõive kahanemine oli märgatav veel haldus- ja abitegevuste ning veonduse-laonduse alal.
Avalik sektor palkab juurde
Teisalt tuleb Nestori sõnul tõdeda, et valdavas enamuses tegevusaladest oli töötajate arv aastaga hoopis kasvanud. «Enim oli tööhõive kasvu panustanud majutus ja toitlustus, kus töötas selle aasta juunis 1500 inimest rohkem kui mullu. Ehk veidi üllatuslikult oli ka finantssektor suutnud hõivet kasvatada enam kui 1100 inimese võrra. Väga olulise panuse tööhõive andis ka avalik sektor. Kolme valdavalt riigieelarvest rahastatud tegevusvaldkonna – tervishoid, haridus ja avalik haldus – töötajate arv oli juunis pea 3000 inimese võrra suurem kui eelmisel aastal,» märkis analüütik.
Kui jälgida ettevaatavaid indikaatoreid, siis on tööturu tuleviku osas optimistiks jääda Nestori sõnul keeruline. «Eestis saab ettevõtete tulevase tööjõuvajaduse kohta infot regulaarsetest konjunktuuriuuringutest, kus ettevõtetel palutakse hinnata, kas nende töötajate arv jääb järgneva kolme kuu jooksul samaks, kasvab või kahaneb. Selle põhjal koostatav tööjõuvajaduse indeks on pärast ajutist paranemist kevadel, võtnud viimastel kuudel taas selge suuna alla,» tõdes ta.
Ainus sektor, kus siiani leidub rohkem ettevõtteid, kes plaanivad kolme kuu jooksul töötajaid värvata, kui neid, kes nende arvu vähendada, on teenindus. Samal ajal on nii ehitus, kaubandus, kui tööstus muutunud oma tööjõuvajaduse osas oluliselt konservatiivsemaks.
Kõige negatiivsem on analüütiku sõnul väljavaade tööstuses, mis eksportturgudel toimuvat arvestades ei ole mingi üllatus. Et töötleva tööstuse näol on tegemist töötajate arvult suurima majandussektoriga, kus hõivatud üle 100 000 inimese, on olukord mõistagi murettekitav.