SEB korraldatud uuringus osalenutest leidsid ligi pooled, et praktika eest saadav tasu, kui töötada täistöökohaga, võiks olla miinimum netopalk ehk seaduse kohaselt 689,92 eurot; üle veerandi vastanutest leiab aga, et netotasu võiks olla üle 1000 euro.
Uuring ⟩ Ligi pooled soovivad praktika eest saada miinimumpalka
Tasu osas oli väike erinevus nii vanuserühmade kui ka sugude vahel. Nimelt leidis 32 protsenti uuringus osalenud meestest, et praktika tasu võiks olla 1000 eurot kätte, samas kui naiste puhul oli selline ootus 24 protsenti vastanutest.
Kui teistes vanuserühmades jäi sama näitaja alla 30 protsendi, siis 18–29-aastaste seast leidsid 34 protsenti vastanutest, et praktika eest saadav netotasu võiks olla 1000 eurot. Praktika tasu ei pidanud oluliseks 9 protsenti uuringus osalenutest, selgub uuringust.
Kuigi 9 protsenti uuringus osalenutest ei pidanud praktika tasu oluliseks, oli ka neid, kes jätsid erialase praktika sooritamata, sest pakutud praktikakohad olid tasustama – nii väitis 7 protsenti vastanutest. Põhitöö kõrvalt polnud aega erialast praktikat sooritada 11 protsendil vastanutest.
SEB personali ja koolituse divisjoni direktori Margit Pugali sõnul on mõistetav, et täistööajaga praktika eest soovitakse tasu.
«Reeglina pakuvad ettevõtted praktikakohti suvel. See on samas ka ainus aeg, millal tudengid saavad ja eelistavad täiskohaga töötada, et saada väärtuslikke töökogemusi ning teenida iseseisvalt raha,» selgitas Pugal.
«Lisaks eelnevalt mainitule on tasustatud praktika puhul kõrgem ka noorte motivatsioon ning seeläbi võimalus saada päris töötamise kogemus. Huvitav on märkida, et juba praktika oodatava tasu puhul hakkab silma erinevus naiste ja meeste ootuste vahel, mis tööturule sisenedes tihtipeale veelgi suureneb,» lisas ta.