Giorgia Meloni juhitav Itaalia valitsus kiitis esmaspäeval heaks meetme, mis on suunatud lennufirmade lennuhindade algoritmide kasutamisele ning keelab nende kasutamise siselendudel Itaalia mandriosa ning Sitsiilia ja Sardiinia vahel, välja arvatud harvad erandid.
Ryanair vihastas piletihindu kärpiva Itaalia valitsuse peale
Praktikas keelaks meede lennufirmadel tõsta mandri ja Sitsiilia või Sardiinia vaheliste lendude hindu rohkem kui 200 protsenti lennu keskmisest hinnast – kuigi pole selge, mida loetaks keskmiseks hinnaks. See otsus tuleb pärast seda, kui odavlennufirmade lennupiletid mõlemale saarele on hüppeliselt tõusnud, kirjutas Politico.
See samm tuli päev pärast seda, kui Itaalia valitsus kiitis heaks pankade kasumite erakorralise maksustamise, põhjustades rahvusvaheliste vaatlejate seas täiendavat segadust Meloni parempoolse valitsuse majandusstrateegia üle.
Lennufirmad reageerisid Rooma sammule raevukalt, Ryanairi tegevjuht Eddie Wilson nimetas seda ebaseaduslikuks.
«See on Euroopa seaduste kohaselt naeruväärne, ebaseaduslik ja segab vaba turgu,» ütles Wilson kolmapäeval Itaalia uudistekanalile ANSA. «See tuleb tühistada.»
Euroopa Komisjoni pressiesindaja ütles POLITICO-le, et komisjon on võtnud ühendust Itaalia ametiasutustega ja loodab saada üksikasjalikumat teavet meetme täpse sisu kohta.
Kuigi pressiesindaja ütles, et komisjon toetab meetmeid, mis parandavad ühenduvust taskukohaste hindadega, on jätkusuutlik konkurents koos vaba hinnakujundusega tavaliselt taskukohaste hindade parim tagatis.
Ainult erijuhtudel, näiteks reisidel kaugetesse piirkondadesse, mis ei teeni lennufirmadele piisavalt raha, et olla elujõulised, võimaldaks ELi õigus hindu reguleerida.
Kuid nende marsruutide puhul see nii ei ole: Ryanair korraldab suve kõrghooajal Itaalia saarte ja mandri vahel rohkem kui 500 lendu nädalas.
Wilson eitas, et lennufirma määrab oma hinnad reisijate algoritmilise profiili alusel, öeldes, et see on «vandenõuteooria, mis põhineb nende inimeste fantaasiatel, kellel pole piisavalt tööd».
Itaalia ajalehele La Repubblica antud järelintervjuus võrdles Wilson seda meedet Nõukogude Liiduga 1927. aastal.
Ta väitis, et majanduslikust seisukohast on meede ebaloogiline, kuna õhutab ettevõtet vähendama Itaaliasse suunduvaid marsruute ja avama selle asemel uusi sihtkohti. «Isegi Harry Potteri koolis saadi aru, et hindade langemiseks tuleb toote pakkumist suurendada,» lisas ta.
Valitsuse otsust arutab nüüd Itaalia saadikutekoda, kellel on kaks kuud aega muudatusettepanekute esitamiseks.