Swedbank: hinnatõus on peletanud tarbijad poodidest

PM Majandus
Copy
Swedbanki logo
Swedbanki logo Foto: Tom Little / Reuters / Scanpix

Jaemüük alanes juunis oluliselt nii eelmise aasta kui ka möödunud kuuga võrreldes. Tarbimise tõusu on oodata sügisel, kirjutab Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik.

Aastatagusega võrreldes osteti poodidest kaheksa protsendi võrra vähem. Tarbimine ühe inimese kohta langes veelgi rohkem, kuna eelmise aastaga võrreldes on Eestis rohkem nii püsielanikke kui ka välisturiste.

Juunis vähenes peaaegu kõikide toodete tarbimine peale apteegikaupade. Lisaks kõhnale rahakotile võis juunis kaubanduskeskuste külastamise soovi vähendada soe ja päikseline ilm.

Jaemüügi maht on kahanenud viimase kümne kuu jooksul. Viimased neli kuud on lisaks müügimahule alanenud ka kaupluste käive. Hinnatõusu toel on kasvanud eluks hädavajaliku ehk toidu ja ravimite müük. Kuna muuks paljudel enam raha ei jätku, on inimesed koomale tõmmanud muude toodete, näiteks kodukaupade, elektroonika, rõivaste ja jalatsite ostu. Apteegikaupade müüki toetab pensionide märgatav tõus.

Müügimahu langus on Eestis üks Euroopa suuremaid. Osaliselt on see seletatav teistest riikidest palju kõrgema inflatsiooniga. Samas Lätis ja Leedus, kus on olnud Eestiga sarnane hinnatõus, on jaemüük vähenenud oluliselt vähem. Selle aasta esimese viie kuu jooksul on Eestis jaemüük kahanenud üheksa protsendi võrra, samal ajal kui Lätis ja Leedus vaid kaks protsenti. Osaliselt saab seda selgitada sellega, et Lätis ja Leedus on palgakasv olnud Eestist mõnevõrra kiirem.

Tarbimise pilt peaks sügisel paranema hakkama. Palgad ja pensionid tõusevad taas hindadest kiiremini, kuigi ostujõu taastumine hinnarallieelse tasemeni võtab veel aega. Oodatavad maksutõusud suurendavad ilmselt tarbimist aasta viimastel kuudel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles