Bigbanki esimese kuue kuu puhaskasum kasvas aastavõrdluses 21 protsenti, 17 miljoni euroni, teise kvartali kasum kahanes mullusega võrreldes aga nelja protsendi võrra, 7,4 miljonile eurole.
Bigbanki laenu- ja liisinguportfell kosus kõvasti
Bigbanki laenuportfell kasvas juuni lõpuks rekordilise 1,5 miljardi euroni, suurenedes kvartaliga 89 miljoni euro võrra ehk kuus protsenti ja esimese poolaastaga 162 miljoni euro võrra ehk 12 protsenti, teatas pank börsile.
Eluasemelaenude portfell kasvas kvartaliga üheksa protsenti, 269 miljoni euroni, ärilaenude portfell seitse protsenti, 550 miljoni euroni ning tarbimislaenude portfell kolm protsenti, 693 miljoni euroni.
Kopsakas intressitulu
Mulluse teise kvartaliga võrreldes kasvas kogu brutolaenuportfell 390 miljoni euro võrra ehk 35 protsenti.
Bigbanki kuue kuu kasum enne allahindlusi ja tulumaksu ulatus 28,9 miljoni euroni, kasv oli võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 6,2 miljonit eurot. Laenude allahindluse kulu oli 9 miljonit eurot. Laenude allahindluse kulu kasvas oluliselt suurenenud portfelli juures võrreldes 2022. aasta esimese poolaastaga 2,4 miljoni euro võrra ehk 36 protsenti.
Kontserni 2023. aasta esimese kuue kuu netointressitulud ulatusid 46,7 miljoni euroni, ületades 2022. aasta sama perioodi taset 7 miljoni euro võrra. Teise kvartali netointressitulud olid 24,2 miljonit eurot, mis on 3,6 miljonit eurot enam kui 2022. aasta teises kvartalis.
Kontserni hoiuseportfell kasvas kvartaliga 100 miljonit euro võrra ehk seitse protsenti ja poolaastaga 231 miljoni euro võrra.
Esimesel poolaastal kasvas kiirelt ka auto- ja seadmeliisingu müük. Äriklientidele liisingu müük kasvas teises kvartalis esimese kvartaliga võrreldes 59 protsenti ja aasta kuue kuu kokkuvõttes võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 71 protsenti.
Ärilaenude hüppeline kasv
Ärilaenude- ja liisingute müügimaht teises kvartalis ulatus 101 miljoni euroni, seejuures kasvas ärilaenude müük esimese kvartaliga võrreldes 83 protsendi võrra.
Märkimisväärne on ka müügi struktuurne muutus. «Kui veel aasta tagasi moodustasid ärilaenude müügist peamise osa elamispinna arendused, siis sellel aastal annavad tooni oma tarbeks ehitatavad tootmis- või laohooned ja pikaajalist tulu teenivad ärikinnisvara arendused,» kirjeldas Bigbanki juhatuse esimees Martin Länts.
Teise kvartali lõpus oli vaid 1,3 protsenti laenunõuetest üle 90 päeva viivituses.
Kontserni kinnisvarainvesteeringute portfell, mis sisaldab nii põllumaid kui ka äripindu, ulatus kvartali lõpus 45,5 miljoni euroni. Võrreldes eelmise kvartali lõpuga vähenes kinnisvarainvesteeringute portfell miljoni euro võrra.
Swedbanki Eestis teenitud poolaasta kasum oli 214 miljonit eurot, SEB pank teenis Eestis sama perioodiga 49 miljonit eurot kasumit.