Lugeja küsib: kas tööandjal on kohustus mingi aja tagant palka tõsta? (3)

PM Majandus
Copy
Eesti inimeste ostujõud on kiire hinnakasvu tõttu vähenenud
Eesti inimeste ostujõud on kiire hinnakasvu tõttu vähenenud Foto: Toomas Huik

Statistikaameti andmetel on hinnad Eestis kasvanud viimase pooleteise aastaga 23,3 protsenti. Lugeja küsib: kas tööandjal on kohustus kiire hinnakasvu tingimustes mingi aja tagant ka palka tõsta?

Vastab Piia Paula Tarvis, tööinspektsiooni nõustamisjurist:

Töösuhte alguses lepivad töötaja ja tööandja kokku töölepingu olulistes tingimustes, milleks on ka töötasu. Töölepingus kokku lepitud tingimusi saab muuta poolte kokkuleppel.

Töötasu alammäärast madalamat tasu töötajale maksta ei tohi, sellest kõrgem töötasu on poolte kokkuleppe ja läbirääkimiste küsimus. Töötajal on õigus taotleda tööandjalt sobivaid töötingimusi, sealhulgas töötasu tõstmist.

2022. aasta augustis jõustunud töölepingu seaduse muudatusega, millega võeti üle Euroopa Liidu direktiiv läbipaistvate ja prognoositavate töötingimuste kohta, lisandus tööandjale kohustus töötaja taotlusele vastata 14 kalendripäeva jooksul ja keeldumise korral otsust põhjendada. Seega pole tööandjal kohustust soovitud töötasu võimaldada, küll aga võiksid asjaosalised koos leida võimaluse korral mõlemat poolt rahuldava lahenduse. Keeldumise korral peab tööandja põhjendama, miks ei ole taotluse rahuldamine võimalik.

Töötajal on õigus taotleda tööandjalt sobivaid töötingimusi, sealhulgas töötasu tõstmist.

Paljudes ettevõtetes on läbipaistev ja õiglane palgasüsteem, näiteks palgajuhend. Seega tasub töötajal olla teadlik, kas ka tema tööandjal on loodud töö tasustamise ja töötasu tõstmise kord. Samuti on tööandjal kohustus järgida võrdse kohtlemise põhimõtet ehk töötajad peavad saama sama töö eest võrdselt tasustatud.

Töötasu makstakse eelkõige vastavalt tööle ja selle väärtusele, mitte lähtuvalt töötaja isikust. Asjaolu, missugune inimene tööd teeb, ei tohi mõjutada tasu suurust. Küll aga võib mõjutada töötasu suurust näiteks isiku kogemus, kvalifikatsioon, töö tulemuslikkus.

Kui asutuse teistele töötajatele makstakse kõrgemat töötasu objektiivsetel põhjustel, ei pruugi tegemist olla veel ebavõrdse kohtlemisega, sest töösuhetes kehtib lepinguvabaduse põhimõte ehk pooled on vabad kokku leppima neile sobivas töötasus.

Enne tööandjaga palgaläbirääkimistesse astumist on töötajal võimalik uurida statistikaameti palgarakenduses, missugune töötasu on temaga sarnastel ametikohtadel Eestis ja maakonna piires. Ametnike palgaandmeid avalikustab rahandusministeerium oma kodulehel. Samuti on võimalik uurida töökuulutusi, milles on töötasu avalikustatud, suhelda kolleegidega, kuivõrd töötasu ei tohi olla määratletud töölepingus ärisaladusena, millest töötaja kellegagi kõneleda ei või.

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles