Tööstusriikide ühenduse G20 energiaministrid ei jõudnud laupäeval leppeni tegevuskavas fossiilkütuste osakaalu vähendamiseks üleilmses elektritootmises.
G20 energiaministrid ei jõudnud fossiilkütustest loobumises leppele
Indias peetud kohtumise lõppavalduses jäeti sealjuures täielikult mainimata kivisüsi, mis on üks kliimamuutuse suuremaid põhjustajaid.
Samas on see ka üks olulisemaid energiaallikaid paljudele areneva majandusega riikidele, nende seas India ja Hiina.
Leppeni ei suudetud jõuda hoolimata G7 liidrite maikuisest leppest Hiroshimas «kiirendada saastetõrjeta fossiilkütustest loobumist» ja üleilmsete temperatuurinäitude tõusmisest rekordkõrgele.
Eesistujariik India selgitas ummikseisu sellega, et osa riike olid rõhutanud, et oluline on «loobuda saastetõrjeta fossiilkütustest järkjärgult, lähtudes iga riigi spetsiifilistest asjaoludest».
«Mõned olid teisel seisukohal, et saastetõrje ja -kõrvaldamise tehnoloogiad lahendavad need mured,» märgiti avalduses.
EL-i suurmajandused, nende seas Saksamaa ja Prantsusmaa, ja kliimamuutusele kõige haavatavamad saareriigid tegid sel nädalal G20-le üleskutse kiirendada plaane jõuda süsinikuemissiooni netonullini ja loobuda fossiilkütustest võimalikult kiiresti.
Üleskutses öeldi, et kasvuhoonegaaside emissioon peab tipnema hiljemalt 2025. aastaks ja langema 2030. aastaks 43 protsenti võrreldes 2019. aasta tasemega.
Paljud areneva majandusega riigid märgivad aga, et üleminek vähem saastavale energiale on äärmiselt kallis, samas kui fossiilkütustest loobumine taskukohase alternatiivita paiskaks nende rahvastikud vaesusesse.