Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

India kehtestas valge riisi ekspordikeelu

Copy
Naised istutamas riisitaimi riisipõllul Indias.
Naised istutamas riisitaimi riisipõllul Indias. Foto: Javed Dar

Maailma suurim riisieksportija India keelas valitsuse teatel viivitamatult teatud riisi müügi välismaale, mis võib rahvusvahelisi hindu veelgi kõrgemale tõsta.

Riis on üks peamisi toiduaineid maailmas ja hinnad rahvusvahelistel turgudel on tõusnud kümnendi tipptasemele, kuna maailm on hädas koroonapandeemia, Ukraina sõja ja El Nino ilmastikunähtuse mõjuga tootmistasemetele.

India keelab mitte-basmati valge riisi ekspordi, mis moodustab umbes veerandi kogu riisist, teatas riigi tarbijakaitse- ja toiduministeerium.

See samm tagaks piisava kättesaadavuse ja leevendaks hinnatõusu siseturul, öeldi neljapäeva hilisõhtul tehtud avalduses.

India moodustab üle 40 protsendi kogu maailma riisitarnetest, seega võib otsus «suurendada toiduga kindlustamatust riikides, mis sõltuvad suurel määral riisi impordist», märkis andmeanalüüsifirma Gro Intelligence oma märkuses.

Ettevõtte lisas, et keelustamise tõttu peaksid kannatama Aafrika riigid, Türgi, Süüria ja Pakistan - kõik need riigid, mis juba praegu võitlevad kõrge toiduhinna inflatsiooni vastu.

Ülemaailmse nõudluse tõttu kasvas India valge mitte-basmati riisi eksport teises kvartalis 35 protsenti võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, teatas ministeerium.

India eksportis eelmisel aastal 10,3 miljonit tonni mitte-basmati valget riisi ja Rabobanki vanemanalüütik Oscar Tjakra ütles, et alternatiivsetel tarnijatel ei ole vaba tootmisvõimsust, et täita puudujääki.

«Tavaliselt on peamised eksportijad Tai, Vietnam ja mingil määral Pakistan ja USA,» ütles ta AFP-le. «Neil ei ole piisavalt riisi varusid, et neid asendada.»

Moskva poolt Ukraina eksporti kaitsva Musta mere teraviljakokkuleppe tühistamine on juba viinud nisuhindade kerkimisele, märkis ta.

«Ilmselt suurendab see inflatsiooni kogu maailmas, sest riisi saab kasutada nisu asendajana.»

Tagasi üles