Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Uuring: enamik investoreid ei näe, et Eesti atraktiivsus välisinvesteeringutele lähitulevikus paraneks

Copy
Sularaha.
Sularaha. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees / Scanpix

Vaid 40 protsenti välisinvestoritest usub, et Eesti atraktiivsus uute investeeringute jaoks järgmise kolme aasta jooksul paraneb, näitab värske EY (endine Ernst & Young) välisinvesteeringute atraktiivsuse uuring EY Attractiveness Survey Europe, mis analüüsib investeerimisandmeid ja kogub investorite arvamusi.

41 protsenti investoritest arvab, et Eestis ei ole endiselt paigas välisinvesteeringute siia meelitamiseks suunatud poliitikat ning 58 protsenti uuringus osalenutest ootab olukorra halvenemist või samaks jäämist.

Leedu on ainus Balti riik, mille suhtes investorite meelestatus on üldiselt positiivne. Nimelt ootab 72 protsenti vastanutest Leedu atraktiivsuse paranemist investeeringute osas järgmise kolme aasta jooksul, samas kui ainult kuus protsenti ennustab halvenemist. Kõige negatiivsemalt on investorid meelestatud Läti tuleviku suhtes, seal ootab 51 protsenti investoritest investeerimiskeskkonna atraktiivsuse halvenemist, vaid 37 protsenti usub, et olukord läheb paremaks.

Nendest investoritest, kes usuvad Eesti atraktiivsuse vähenemist investeeringute osas, nimetab 33 protsenti selle peamiseks põhjuseks tööjõu kättesaadavust ja 27 protsenti näeb põhjusena turu suuruse vähenemist. Peamist kasvu nähakse selliste sektorite nagu äri- ja professionaalsete teenuste (20%) ning tarbetoodete (17%) kasvust. Kolmandale kohale jääb Eesti senine peamine edulugu – tarkvara ja IT-teenuste sektor (15%).

Eesti peaks rohkem rõhku panema välisinvesteeringute meelitamisele suunatud poliitikale

EY uuringus osalejate hulgast väidab 11 protsenti, et Eestis ei rakendata «absoluutselt» mitte ühtegi investeeringute meelitamist soodustavat poliitikat, samas kui 30 protsenti ettevõtjaid usub, et sellist poliitikat «tõenäoliselt» ei rakendata. Need näitajad on Leedus selgelt positiivsemad – 74 protsenti investoritest usub, et riik rakendab kindlasti või tõenäoliselt välisinvesteeringute meelitamise poliitikat. Eesti kohta usub sama 56 protsenti uuringus osalejatest. Kõige negatiivsemalt nähakse, et Lätis rakendatakse investeeringute meelitamiseks soodustavat poliitikat – vaid 20 protsenti vastajatest usub seda.

«Eestil on investorite silmis mitmeid eeliseid, nagu arenenud tehnoloogia ja digitaliseerimise tase, atraktiivne elu- ja töökeskkond, stabiilne poliitiline ja sotsiaalne keskkond.»

«Eesti vajab spetsiifilisi poliitikameetmeid, mis innustaksid investoreid siia investeerima. Konkurents välisinvesteeringutele on tihe, Eesti ja kogu Baltikumi regiooni atraktiivsust mõjutab tugevalt keeruline geopoliitiline asukoht ja Euroopa keskmisest kõrgem inflatsioon, mis suurendab kulusid, kuid ei soodusta tootlikkust,» sõnas EY Eesti partner Olesia Abramova. «Me võime leida ennast peagi olukorrast, kus investorid näevad meid väikese turuna, aga siin on sarnased kulud teiste Euroopa Liidu riikidega, samas meie tootlikkus on madalam,» lisas Abramova.

Olesia Abramova sõnul tuleb sellise arengusuuna vältimiseks poliitikakujundajatel otsustavalt tegutseda, et edendada meie konkurentsivõimet. «Eestil on investorite silmis mitmeid eeliseid, nagu arenenud tehnoloogia ja digitaliseerimise tase, atraktiivne elu- ja töökeskkond, stabiilne poliitiline ja sotsiaalne keskkond. Neid eeliseid tuleb teadlikult rakendada. Investorite ootused on, et toetatakse kõrgtehnoloogilist tööstust, kuid samal ajal tuleb plaanitavad maksumuudatused teha väga läbimõeldult, sest siin soovitakse pigem näha makskoormuse vähenemist,» lisas Olesia Abramova.

Investorite ootused konkurentsivõime säilitamiseks lähevad lahku riigi plaanidega

Uuringust selgub, et välisinvesteeringute atraktiivsuse suurendamiseks peaks 41 protsenti investorite arvates Eesti suunama oma jõupingutused toetamaks kõrgtehnoloogilist tööstust ja innovatsiooni ja 26 protsenti ootab väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete arengu toetamist.

28 protsenti uuringus osalejatest usub, et tuleks vähendada makse. 24 protsenti arvab, et tööjõukulud peaksid vähenema. See on selgelt vastuolus valitsuse plaanitavate maksumuudatustega.

Eesti peamine tugevus ei ole enam digitaalne areng

Investorid näevad, et Eestisse investeerimisel mängib väga tähtsat rolli kõrge elukvaliteet (keskkond, vaba aja veetmise võimalused ja kultuur), koos paraneva elatustaseme ning Eesti väiksuse ja suhteliselt puhta keskkonnaga loob see investoritele atraktiivse koosluse.

Samuti hinnatakse kõrgelt Eesti stabiilset poliitilist ja sotsiaalset keskkonda ning meie heal tasemel digitaalset infrastruktuuri. Eesti on end tõestanud digitaalselt arenenud riigina, mis loob välisinvestoritele positiivse kuvandi. Koos stabiilse poliitilise keskkonnaga annab see investoritele kindlustunde näha Eestit oma investeeringute jaoks hea sihtkohana.

EY Attractiveness Survey Europe uuringut viiakse läbi igal aastal, kogudes nii kvantitatiivseid investeerimisprojektide andmeid, jälgides üle 10 000 uudiste allika, kui ka küsitledes 501 rahvusvahelist investeerimisotsustajat. Investorite küsitlused viidi läbi selle aasta veebruarist aprillini.

Ernst & Young Baltic AS on Baltimaade juhtiv ärikonsultatsiooni- ja audiitorbüroo.Rahvusvaheliselt on EY üks maailma juhtivatest ärikonsultatsiooni, tehingute nõustamise, auditi- ja maksuteenuste pakkujatest.

Tagasi üles