«Eestil on investorite silmis mitmeid eeliseid, nagu arenenud tehnoloogia ja digitaliseerimise tase, atraktiivne elu- ja töökeskkond, stabiilne poliitiline ja sotsiaalne keskkond.»
«Eesti vajab spetsiifilisi poliitikameetmeid, mis innustaksid investoreid siia investeerima. Konkurents välisinvesteeringutele on tihe, Eesti ja kogu Baltikumi regiooni atraktiivsust mõjutab tugevalt keeruline geopoliitiline asukoht ja Euroopa keskmisest kõrgem inflatsioon, mis suurendab kulusid, kuid ei soodusta tootlikkust,» sõnas EY Eesti partner Olesia Abramova. «Me võime leida ennast peagi olukorrast, kus investorid näevad meid väikese turuna, aga siin on sarnased kulud teiste Euroopa Liidu riikidega, samas meie tootlikkus on madalam,» lisas Abramova.
Olesia Abramova sõnul tuleb sellise arengusuuna vältimiseks poliitikakujundajatel otsustavalt tegutseda, et edendada meie konkurentsivõimet. «Eestil on investorite silmis mitmeid eeliseid, nagu arenenud tehnoloogia ja digitaliseerimise tase, atraktiivne elu- ja töökeskkond, stabiilne poliitiline ja sotsiaalne keskkond. Neid eeliseid tuleb teadlikult rakendada. Investorite ootused on, et toetatakse kõrgtehnoloogilist tööstust, kuid samal ajal tuleb plaanitavad maksumuudatused teha väga läbimõeldult, sest siin soovitakse pigem näha makskoormuse vähenemist,» lisas Olesia Abramova.
Investorite ootused konkurentsivõime säilitamiseks lähevad lahku riigi plaanidega
Uuringust selgub, et välisinvesteeringute atraktiivsuse suurendamiseks peaks 41 protsenti investorite arvates Eesti suunama oma jõupingutused toetamaks kõrgtehnoloogilist tööstust ja innovatsiooni ja 26 protsenti ootab väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete arengu toetamist.
28 protsenti uuringus osalejatest usub, et tuleks vähendada makse. 24 protsenti arvab, et tööjõukulud peaksid vähenema. See on selgelt vastuolus valitsuse plaanitavate maksumuudatustega.