Alates eelmise nädala lõpust on jõudsalt kasvanud investeerimispettused. Võrreldes eelnevate kuudega on kasv mitmekordne ja heausksed alustavad investeerimishuvilised kaotavad ekstreemsemate juhtumite korral isegi kümneid tuhandeid eurosid, teatab SEB.
SEB hoiatab: Eestit on tabanud investeerimispettuste laviin, inimesed kaotavad kümneid tuhandeid eurosid
«Kui viimastel kuudel tegelesime üksikute juhtumitega, kus kurjategijad pakkusid ohvrile telefoni teel või sotsiaalmeedias atraktiivse tootlusega investeerimisvõimalust ja petsid nii välja tuhandeid eurosid, siis täna räägime juba vähemalt viiest juhtumist päevas ehk kasv on mitmekordne. Ekstreemsemate juhtumite tagajärjel on heauskne investor kaotanud kümneid tuhandeid eurosid, mis valdavalt suunatakse krüptorahasse,» ütles SEB Turbekeskuse turbejuht Kätlin Kukk.
SEB teatel võtavad petturid ohvriga ühendust reeglina telefonikõne, suhtlusrakenduse (Viber, Watsapp) või sotsiaalmeedia kaudu, samuti võib leida teemakohaseid reklaame internetist. Investeerimispettuse võib ära tunda selle järgi, et pakutakse ülitulusat võimalust paigutada oma raha näiteks aktsiatesse, võlakirjadesse või krüptorahasse. Vestluse käigus püütakse survestada ohvrit tegema investeerimisotsus nii kiiresti kui võimalik ja antakse lubadusi saada osa kiirest võidust igasuguse riskita.
Kuidas end kaitsta?
Soovitame end pettuste eest kaitsmiseks järgmist:
Ärge kiirustage reageerimisega – võtke aega, et pakutud võimalust kriitiliselt analüüsida.
Uurige tausta ja täpsustage, millise inimese või organisatsiooniga on tegu. See aitab kaardistada detaile ja saada selgust.
Kui investeerimispakkumine tehakse telefoni teel, mõnes suhtlusrakenduses või sotsiaalmeedia kaudu, on see ilmselge vihje pettusele. Selline suhtlus tuleks kohe katkestada.
Kui teilt küsitakse isikuandmeid, koopiaid dokumentidest, pangaandmeid või paroole, olge eriti ettevaatlik, neid ei tohiks edastada mitte kellelegi.
Enne ülekande või kaarditehingu tegemist tuleks veenduda, kellele oma raha saadate.
Kui olete pettuse ohvriks langenud või kahtlustate pettust, tuleks pöörduda viivitamatult panka, kasutades panga ametlikul kodulehel olevaid kontakte. Mida kiiremini pangaga ühendust võtate, seda kiiremini saab sulgeda edasist kuritarvitust võimaldavad teekonnad. Samuti tuleks pöörduda politseisse.
«Iga investeerimisotsus vajab hoolikat läbimõtlemist ja analüüsi. Sealjuures ei tohiks unustada investeerimise olulisi põhitõdesid: enne alustamist on oluline tutvuda väärtpaberi tingimustega, investeerimisega kaasnevad alati riskid ning raha paigutades on mõistlik riske hajutada ehk investeerida erinevatesse instrumentidesse, piirkondadesse ja valdkondadesse. Alati saab parima võimaliku lahenduse leidmiseks pöörduda ka panga poole,» lisas Kukk.