Eesti poodnikud: kõige hullem hinnatõus on möödas
Prisma Peremarketi kommunikatsiooni- ja vastutustundliku ettevõtluse juht Kristiina Tamberg väidab sissejuhatuseks, et üldiselt on Eestis enamik toidukaupu siiski odavamad kui Soomes. Eksisteerivate hinnaerinevuste ühe kõige suurema põhjustajana nimetab ta erinevat käibemaksumäära, mis Soomes on 14 ja Eestis 20 protsenti. Ka märgib Tamberg, et tootjate jaoks on kasvanud nii enamiku tootmises kasutatavate toorainete maksumus kui ka tootmiskulud ning need muutused ei ole olnud eri riikides täpselt ühesugused.
Stockmanni direktor Marge Türner lausub selgituseks, et suurema turuna sõltub Soome vähem impordist ning peale selle on Soome valitsusel meist erinevaid toetusmeetmeid ettevõtetele. Eesti kõrgeid hindu seostab ta peale tavaliste kahtlusaluste (energia maksumus, üldine inflatsioon jne) ka kaubandusvaldkonna ekspertide puudusega, mis omakorda survestavat palgakulude kasvu.
Mitte kõik pole Soomes odavam kui meil – peale alkoholi ja sigarettide on tuhande järve maal miskipärast väga kallis näiteks joogivesi
Selveri kommunikatsioonijuht Rivo Veski leiab omakorda, et ajakirjanduses ilmunud ostukorvide võrdlused, mis näitavad valikuliselt Soome toidukaupu soodsamalt kui Eesti omi, on metoodiliselt nõrgad.
«On teatud toidukaubad, mida võib Soomes saada odavamalt,» nõustub Veski, kuid märgib, et kui võrreldakse Soome turul tegutseva Prisma hindu Soomes ja Eestis, siis sageli on hinnavõrdlustesse võetud suurte mahtudega omamärgitooted. Eestisse toomisel lisanduvat näiteks Soome omamärgitoodetele veel logistikakulu.
«Mida suurem on maht, seda soodsam on tükihind,» meenutab Veski, kelle sõnul pole ka mõistlik üks ühele võrrelda odavmüügikaupluse ja suure poe hinnataset, sest tehtud investeeringute maht ja tegutsemismudel on väga erinevad.