/nginx/o/2023/06/16/15394392t1h2be2.jpg)
Majanduslikult ebakindlatel aegadel on mõistlik otsida viise oma vara säilitamiseks ja ka selle väärtuse kasvatamiseks. Kuld on ajalooliselt olnud just see varaklass, mis on tuhandete aastate vältel oma väärtust säilitanud. Selles artiklis vaatame üle, millised on erinevad võimalused kulda investeerimiseks.
Võtame luubi alla neli erinevat võimalust kulda investeerimiseks. Kõige levinumad neist on füüsiline kuld ning virtuaalse kulla soetamine börsil kaubeldavate fondide (ETF) kaudu. Need sobivad reeglina ka alustavale investorile kõige paremini. Kulda on võimalik investeerida veel ka futuurilepingute ning kaevandusfirmade aktsiate kaudu.
1. Füüsiline kuld
Füüsiline ehk käegakatsutav kuld ilmselt pikka sissejuhatust ei vaja. Kõik meist kas omavad või on vähemasti näinud kullast esemeid, olgu selleks ehted, mündid või kullakangid. Füüsiline kuld on käegakatsutav ja likviidne (lihtsasti ostetav ja müüdav). Seda on jõukuse säilitamiseks kasutatud aastatuhandeid.
Tähtis on aga teadvustada ehtekulla ja investeerimiskulla erinevusi. Ehete puhul võib juurdehindlus olla mitmekordne, mis tähendab, et ehe ise maksab mitu korda rohkem kui selles sisalduv kuld. Ehetele lisandub erinevalt investeeringukullast ka käibemaks. Seega kui kulla ostu eesmärk on investeerimine, siis tasuks ehetele eelistada investeerimiskullast plaate või münte.
Füüsilisse kulda investeerimise eeliseks on protsessi lihtsus ning see, et kogu investeering on 100% ulatuses reaalse kullaga tagatud. Boonuseks on veel see, et investoril on võimalik investeeringut enda käes hoiustada, mis välistab kolmandatest osapooltest tulenevad potentsiaalsed riskid. Teisisõnu on füüsilise kulla puhul võimalik olla reaalselt enda vara tegelik peremees.
/nginx/o/2023/06/16/15394393t1he846.jpg)
2. Virtuaalne kuld
Osad investorid, kes ei soovi kulda füüsilisel kujul hoiustada ning püüavad tehingutega seonduvad kulud võimalikult madalal hoida, eelistavad osta virtuaalset kulda. Virtuaalsesse kulda on võimalik investeerida näiteks läbi ETFide ehk läbi börsil kaubeldavate fondide. ETFide eelis näiteks tuletisinstrumentide ees on ostu ja müügi suhteline lihtsus, sest nendega saab kaubelda nagu aktsiatega. Samas kaasnevad virtuaalse kullaga mitmed kolmanda osapoole riskid, mida füüsilise kulla puhul ei ole. Selle kohta saab pikemalt lugeda siit.
/nginx/o/2023/06/16/15394382t1h90dd.jpg)
3. Futuurid kogenud investoritele
Kulla puhul kaubeldakse ka futuurlepingutega. Futuur on olemuselt kahe osapoole vahel sõlmitud leping, mis kohustab varem kokkulepitud alusvara kindlal ajal ja kindla hinnaga ostma või müüma. Futuurid on tavaliselt professionaalsete kauplejate pärusmaa ja nendega kauplemine eeldab ekstensiivseid teadmisi.
Futuuridega teenitakse raha eelkõige lühiajaliste turukõikumiste arvelt ning nendega kauplemisel on võimalik kasutada ka võimendust, mis muudab selle tegevuse veelgi riskantsemaks (kuna kaasatakse ka kolmanda osapoole raha). Peamiselt kasutatakse futuurlepinguid spekulatiivsetel eesmärkidel, aga ka riskide maandamiseks ja nende juhtimiseks. Näiteks on kullakaevandajatel võimalik nende kaudu juhtida oma tururiski. Kuigi futuurid võivad potentsiaalselt osutuda äärmiselt tulusaks, siis algajale investorile neid kõrge riski tõttu ei soovitata.
4. Kullakaevandusfirmad
Kulda on võimalik kaudsemalt investeerida ka kaevandusfirmade aktsiaid ostes. Selliselt on võimalik panustada nii kulla hinnatõusule kui ka kaevanduste endi tegevusele. Kaevandusfirmade aktsiate omamisega kaasnevad tihtipeale aga suuremad riskid kui füüsilise kulla omamisega. Näiteks on kaevandusfirma avatud poliitilistele ja keskkondlikele riskidele. Samuti on potentsiaalsed riskid ka juhtimises ning muutlikus kulubaasis (näiteks energia hind).
Kaevandusfirmadesse investeerimist võib nimetada steroididel kullainvesteeringuteks kuna enamus kullakaevandusfirmade aktsiaid reageerivad kulla hinnaliikumistele mitu korda suuremate hinnakõikumistega kui metall ise. Kaevandusfirmasid endid on samuti väga palju erinevaid, alustades väikeste tegijatega, lõpetades suurematesse aktsiaindeksitesse arvestatud suurfirmadega.
/nginx/o/2023/06/16/15394391t1hb66d.jpg)
Kulda investeerimist võiks kaaluda iga investor. Selles loos tutvustasime lugejale, millisel moel on võimalik kulda investeerida ning seeläbi oma portfelli mitmekesistada.
Investeerimisvaliku tegemisel tuleb iga võimaluse plusse ja miinuseid iseseisvalt kaaluda ning võtta arvesse nii enda riskitaluvust kui ka teadmisi!
Kui soovid maailmamajanduses toimuvate protsesside kohta veel lugeda, külasta meie uudiste lehte!