Eesti ehitab hoogsalt, aga suur on ka ehitus- ja kinnisvarasektori jalajälg. Nimelt 49,6 protsenti Eesti kasvuhoonegaaside netoheitest ehk Eesti koguheitest ilma maakasutuse ja metsanduse sektorita tekib ehitusest, olemasolevate hoonete energiakasutusest ja ehitustoodete ekspordist.
Ehitusmahud tulevikus pigem kasvavad kui langevad, sest elamispinda inimese kohta on meil napilt, suur osa hoonefondist on renoveerimata ning raudtee ja muu taristu ehituse järgi on suur vajadus. Kuidas süsinikujalajälge sellises olukorras vähendada?
Hoone jalajälge hakatakse vaatama tervikuna
Ehitusinsenerid peavad leidma lahendused energiatõhususe parandamiseks ning süsinikuneutraalsete materjalide ja tehnoloogiate kasutuselevõtuks. Ei ole kahtlust, et ehitussektor peab lähiaastatel rohepöörde teostamiseks muutuma ja vajab senisest erineva profiiliga laiapõhjaliste teadmistega eksperte. Muutub ka ehitusinseneride õpe.
Kui siiamaani teostati rohepööret hoonete energiatõhusust parandades, muuhulgas liginullenergiahooneid ehitades ja olemasolevaid hooneid terviklikult renoveerides, siis edaspidi peab hakkama vähenema hoone süsinikujalajälg. Selleks tuleb optimeerida konstruktsiooni ja materjalide kasutust, sealhulgas kasutades väiksema jalajäljega tooteid. Eesmärk ei ole mõneprotsendine muutus, vaid kohe kümnetes protsentides ja edaspidi kordades toimuv vähenemine, et pikemas perspektiivis jõuda nullheitega hooneteni.
Kust leida ehituses roheoskustega praktikuid?
Tallinna Tehnikaülikool on alustanud roheoskuste viimist õppekavadesse ja see puudutab kõiki ehituse ja arhitektuuri õppekavade aineid, millel on roheteemaga puutumus, näiteks betoonkonstruktsioonid, ehitustehnoloogia, ehituskorraldus, hoonete energiatõhusus, puitehitus, ehitusmaterjalid jpt.
TalTechis saab õppida ehitiste projekteerimine ja ehitusjuhtimist, hoonete sisekliimat ja veetehnikat, teedeehitust ja geodeesiat ning arhitektuuri. Need õppekavad on kõik viieaastased ja lõppevad magistrikraadi ning erialale vastava esmakutsega. Ehitusinseneridele ja arhitektidele on seadusega ette nähtud viieaastane õpe, mille saab lõpetada ainult magistrikraadiga. Enamikul tulevastel tegevusaladel, milles on juba praegu spetsialistidest suur puudus, nõutakse pädevuse tõendamiseks kutsekvalifikatsiooni, mille saab taotleda peale paariaastast töökogemust. Siis on allkirjaõigus olemas ja võib teha ka kõige vastutusrikkamat tööd.