Lugeja küsib: kas töötaja saab vere loovutamiseks küsida töölt vaba aega?

PM Majandus
Copy
Vere loovutamine.
Vere loovutamine. Foto: Raul Mee

14. juunil on rahvusvaheline veredoonorluse päev. Kas mul on õigus saada tööandjalt vaba aega vere loovutamiseks, küsib lugeja. 

Vastab tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist Vladimir Logatšev:

14. juunil tähistatakse üle maailma rahvusvahelist veredoonorluse päeva. Päeva eesmärk on tõsta teadlikkust veredoonorlusest ja selle vajadusest ning tunnustada inimesi, kes on andnud doonorina elupäästva panuse.

Töötajal on teatud juhtudel õigus mõlema poole huve arvestades nõuda tööandjalt vaba aja andmist. Taolise vaba aja andmisel tuleb mõistlikult arvestada nii tööandja kui ka töötaja huve. Töötaja võib töölt eemal viibida mõistliku aja, mida iga üksikjuhtumi puhul hinnatakse eraldi.

Vereseaduse kohaselt on doonoril õigus saada tööandjalt vaba aega vere loovutamiseks. Kuna vere loovutamine on üldjuhul planeeritav, siis tööandja ei ole kohustatud selle aja eest maksma keskmist töötasu. Samas mitmed tööandjad on kehtestanud lisasoodustusi ja säilitavad vere loovutamise aja eest töötajale töölepingujärgse töötasu.

Tööinspektsioon kutsub kõiki töötajaid üles regulaarselt verd loovutama ning julgustame ka tööandjaid seda soodustama. Regulaarne vere loovutamine mitte ainult ei aita hoida verevarusid stabiilsena, vaid pakub ka töötajatele ja tööandjatele turvatunnet rahu- ja kriisiaegadel. Tööandjad saavad luua vere loovutamiseks mugavad tingimused, näiteks korraldades töökohas doonoripäevi või pakkudes paindlikke aegu tööajast vere loovutuseks. Selline ühine pingutus võimaldab meil koos päästa elusid ning näidata kogukonna vastu üles solidaarsust ja hoolivust.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles