E, 2.10.2023

Maailmas on elektrita 675 miljonit inimest

Facebook
Comments 1
Ehitustöölised Sierra Leones.
Ehitustöölised Sierra Leones. Foto: JOHN WESSELS

Maailmas on tänini elektrita 675 miljonit inimest, enamik neist Sahara-tagustes riikides, selgub teisipäeval mitme rahvusvahelise organisatsiooni raportist.

Hoolimata märkimisväärsetest pingutustes ja kohatistest edusammudest valitseb maailmas endiselt suur elektrienergiaga varustatuse lõhe, ilmneb Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA), Rahvusvahelise Taastuvenergiaagentuuri (IRENA), ÜRO statistikadivisioni, Maailmapanga ja Maailma Terviseorganisatsioni (WHO) andmetest.

Ettekandes hoiatatakse, et maailm ei suuda tagada puhast ja taskukohast elektrit kõigile ka 2030. aastaks, mille ÜRO riigid 2015. aastal nn. säästva arengu eesmärgiks seadsid.

Ülemaailmne elektrifitseerimise tempo on viimasel ajal aeglustunud, ütles Maailmapanga taristuvaldkonna asepresident Guangzhe Chen.

Viimase kümnendiga on elektrita elama sunnitud inimeste hulk küll 2010. aasta 1,1 miljardiga võrreldes poole võrra kahanenud, kuid 2021. aastal oli neid siiski veel 675 miljonit.

Ligikaudu 80 protsenti elektrita inimestest elab Sahara-taguses Aafrikas, kus olukord ei ole 2010. aastast saadik oluliselt muutunud, seisab raportis.

Ettekandes tuuakse välja edusammud taastuvenergia kasutuses, kuid hoiatatakse, et ÜRO seatud sihtide saavutamiseks sellest ei piisa.

IRENA andmete põhjal on avaliku raha voog vaesemate riikide puhta energia tootmise toetuseks koroonapandeemia eelse ajaga võrreldes kokku kuivanud.

Praegustel hinnangutel näib, et 2030. aastal elab elektrita ikka veel 660 miljonit inimest.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles