ROHELINE MÕTTELAAD Viimaste aastate jooksul on üha jõulisemalt Eesti ettevõtjate ja organisatsiooni juhtide lauale jõudnud kestliku käitumise ja rohelise ettevõtluse mõttelaad. Soov astuda euroopalike väärtustega ja Skandinaavia maadega ühte jalga on üha enam muutmas organisatsioonide senist tegutsemist.
Vastutustundlik ettevõtlus loob uut trendi keskkonnahoius
Eesti Töötukassa personali peaspetsialist Evelin Ausmees kinnitab, et üha enam ettevõtteid peab oluliseks vastutustundlikku käitumist ja rohelist mõttelaadi. «Töötukassa jaoks on vastutustundlikkus igati loogiline teema, sest ettevõtte põhitegevus on Eesti majanduse ja ühiskonna vaates väga suure kaaluga. Et töötukassal on osakonnad üle Eesti, on meil võimalus ja kohustus olla suunanäitajaks ka kohalikul tasandil,» tunnistab ta.
Igaüks saab anda panuse keskkonnahoidu
Ausmehe sõnul on peamine mõista, et juba väikesed muutused on olulise kaaluga ja alustama peab ennekõike endast ning sealt edasi liikuma organisatsiooni ja kogukonna tasandile.
«Keskkonna hoidmiseks on hea algus liikuda paberimaailmast üha enam digitaalsetesse kanalitesse ning vähendada kontoripindu. Oleme viinud kliendisuhtluse suuresti üle e-kanalitesse, mis tähendab, et kliendil ei ole tarvidust sõita töötukassaga suhtlemiseks reaalselt kohale. Arvestades, et aastas on meil üle 100 000 kliendi, on muutus muljet avaldav. Kuna viimastel aastatel on saanud normaalsuseks kodukontorist töötamine, oleme vaadanud üle töötukassa kontoripinnad ning leidnud nende kasutuses kokkuhoiukohti. Igapäevategevuses on olulisteks märksõnadeks saanud pakendiringlus, digiprügi ning kraanivee eelistamine pudeliveele. Samuti oleme kutsunud töötajaid üles autosid koju jätma ja jalgrattaga või jalgsi tööle tulema,» toob Evelin Ausmees näiteid.
Igas organisatsioonis on asju, mida enam ei vajata, seega otsustati töötukassas isekeskis, et ka seisma jäänud vanadele reklaamplakatitele, fotoseintele, vanale messitelgile, surfi- ja reklaamlippudele püütakse anda uus elu. Veidike mõtlemist ja kolleegidest koosneva asjaarmastajatest kümnepealise õmblustiimi abiga õmmeldi valmis 48 omanäolist kotti, mis pandi oksjonile ning saadud raha annetati ühise hääletuse teel välja valitud valdkonda. Nõnda sai löödud kaks kärbest korraga: oldud keskkonnasõbralik ning saadud tehtuga anda oma panus heategevusse.
Kõike seda ja rohkemgi veel on tehtud töötukassa aktiivse green office tiimi toel, mis toimib vabatahtlikkuse alusel ning seal osalevad kõikide osakondade töötajad. «Tiimi kuuluvad rohelist maailmavaadet oluliseks pidavad inimesed, kelle kaudu levitame infot ning kes aitavad projekte läbi viia igas Eestimaa nurgas,» tunneb Evelin Ausmees uhkust ühte jalga astuva meeskonna üle. Keskkonnaga seotud kitsaskohad on suurema tähelepanu all iga aasta septembris, kui töötukassas tähistatakse keskkonnakuud.
Heategevus on samaaegselt andmine ja saamine
Töötukassa suurus ja see, et organisatsioonil on kontorid suuremates maakonnakeskustes, tähendab, et ollakse tihedalt seotud kogukonnatöö ja kohalike omavalitsustega ning nende projektidega. Oluliselt on suurenenud heategevusprojektides osalemine ning algatatud erinevad keskkonnaprojekte.
«Oleme osalenud korduvalt maailmakoristuspäeval, annetanud verd, aidanud Rahvusraamatukogul raamatuid kolida, Toidupangal abi koguda, oleme pannud jõulude ajal püsti kohvikuid, mille tulu on läinud heategevuseks ning toetanud erivajadustega purjetajate projekti «Erilised purjetajad,»» on Ausmehe sõnul töötukassa aktiivne kollektiiv pannud õla alla nii palju, kui vähegi saanud. Samuti ollakse kogunud hooldekodusse viimiseks ning seal raamatukogu loomiseks kasutatud raamatuid, Töötukassa Saaremaa osakonna naiskond on viinud marjapõõsaid ja viljapuid saare esimese kogukonnaaia tarbeks. «Peamine küsimus: «Miks seda teha?» sai aga meie jaoks tähenduse niipea, kui saime aru, kui palju rõõmu pakub head tegemine nii andjale kui saajale. Just emotsionaalne väärtus on see, mis loob rõõmu ning innustab edasi tegutsema. Alates käesolevast aastast liitus töötukassa heategevusliku algatusega «Annetame aega» ning kõigil töötukassa töötajatel on võimalus üks tööpäev heategevusega siduda. Loodame, et oleme oma tegevusega üha suuremaks eeskujuks teistele, sest häid mõtteid jagub ka lähitulevikuks,» liigub töötukassa paika andud teemakuude raames ühel või teisel moel vastutustundliku ettevõtluse, keskkonnahoiu ja kestlikku käitumist toetava tegevuse suunas.