Jätkusuutlik areng ettevõtluses on möödapääsmatu ning suurettevõtetel on lausa kohustus olla selles vallas eestvedaja ja suunanäitaja. Eesti kaubanduskett Selver innustab kliente tegema jätkusuutlikumaid valikuid ning loob innovaatilisi lahendusi, et vähendada ressursside kasutust.
Selver: suurettevõttena on meie kohustus olla jätkusuutlikkuse vallas suunanäitaja
«Teadlikud valikud keskkonnamõjude vähendamiseks ei ole meie jaoks uudne. Eesti ühe suurema ja kodumaise jaekaubandusketina peame oluliseks, et täidaksime oma rolli ja näitaksime eeskuju, aidates lahendada mõningaid suurimaid keskkonnaalaseid väljakutseid, millega maailm praegu silmitsi seisab. Aastate jooksul oleme selleks üksjagu ära teinud,» ütleb kvaliteedijuht ja jätkusuutlikkuse koordinaator Heneli Lamp.
Alates aastast 2015 on Selver kaardistanud oma otsese tegevuse süsiniku jalajälje. Arvutused näitavad, et tulenevalt energiamahukast ettevõtlussuunast – jahutatud ja külmutatud toidu tootmisest ning jaemüügist – pärineb enim heitmeid elektri- ja soojusenergia ning külmaainete kasutamisest. «Seega on meile oluline minna külmasüsteemidel üle CO2 peale, kuna freoonide lekked on üks suuremaid süsinikuemissioonide tekitajaid,» sõnab Lamp.
Kui aga rääkida elektrienergia tarbimisest tuleneva jalajälje vähendamise meetmetest, tähendab see peamiselt elektrienergia kogutarbimise kahandamist koos seda toetavate tehnoloogiate ja roheenergia kasutamisega. Võrreldes 2015. aastaga on Selver suutnud oma elektrienergia tarbimisest tulenevat jalajälge vähendada 40%. Mis ei tähenda, et sõidukites kasutatavatele kütustele ei mõeldaks, kuid teatakse arvestada, et see valdkond on väiksema mõjuga. Selleks kaardistab Selver võimalusi ja katsetab alternatiive, näiteks alustatakse taastuvtoorainel põhineva diislikütuse kasutamise katsetamist kullervedudel. Ühelt poolt kulutab kullerveoteenus ressursse, teisalt on osa väga olulisest sotsiaalse keskkonna paketist, viies kauba inimesteni kaugetesse Eesti paikadesse, kus puudub külapood.
Selver renoveerib järjest oma vanemaid kauplusi ja ehitab uusi. Aga seejuures ei ole eesmärgiks üksnes uus, värske ja puhas ostukeskkond, vaid tähtis on Lambi sõnul tagada pikaajaline ja vastutustundlik tegevusvõimekus, vastutustundlik ressursside kasutus, vähendada tegevusest tulenevat keskkonnamõju, pakkuda klientidele innovaatilisi ja loodust säästvaid lahendusi ning innustada ka neid tegema jätkusuutlikumaid valikuid.
Uuenenud Järve Selver on senisest oluliselt energiatõhusam ja säästvam
Mais avas renoveerimisjärgselt uksed Järve Selver Tallinnas. Mida tehti paremini võrreldes nii-öelda vana kauplusega? Lamp nendib, et väga palju. «Tarbime 25–35% vähem energiat. Saavutame selle tänu CO2–l põhineva külmasüsteemi kasutuselevõtu, kinniste külmikute, LED-valgustuse ning anduritega valgussüsteemiga. Kaupluse tagaruumides ei lülita valgustust sisse ja välja enam töötaja, vaid seda juhitakse tsoonipõhiselt liikumisanduritega.»
Ülioluline muutus on külmaaine R404A ehk freooni asendamine CO2-ga, millel on palju madalam globaalse soojenemise potentsiaal (GWP). R404A kasutamist piirab ka Euroopa Liit, soovides alates 2030. aastast selle müügivõimaluse lõpetada. Ehk edasi saab kasutada külmaseadmetes ja «ladudes» olevaid jääke, aga uusi koguseid Euroopa Liitu tuua ei tohi.
Soojusenergia kokkuhoid on Järve Selveris kvaliteedijuhi sõnul saavutatud jääksoojasüsteemide väljaehitamisega. «Jääksooja kasutame oma tarbevee soojendamiseks ja lisaks ventilatsiooni eelkütteks. Soojuse osas on kokkuhoid ka seadmete kohal töötavalt kohtventilatsioonilt. Enam ei lülita kohtventilatsiooniseadmeid sisse ja välja töötaja, vaid need töötavad siis, kui näiteks küpsetusahi või nõudepesumasin töötavad, tõmmates tänu sellele palju vähem sooja hoonest välja.»
Järve Selveris on võetud kasutusele Longopac prügikastisüsteem, mis muudab jäätmete kogumise tavaliste prügikottidega võrreldes tõhusamaks ja ökonoomsemaks, sest prügikott on tehtud õhemast ja tugevamast plastikust ning plastikut kulub täpselt nii palju, kui jäätmete pakendamiseks parasjagu vaja on. Longopack süsteem on hügieeniline, kasutaja ei puutu kokku jäätmetega, kuna kotte vahetatakse ja suletakse väljastpoolt kiirelt ja mugavalt. Tühjendamise intervall on paindlik ehk ei pea ootama, kuni prügikott on täielikult täitunud, vaid seda saab vahetada sobival ajal.
Elektroonilised hinnasildid ja renoveeritud mööbel
Alates 2020. aastast on Selverites kasutatud puu- ja köögiviljaosakonnas elektroonilisi hinnasilte, kuid Järvel laiendati nende kasutust esmakordselt ka Selver Pagarid osakonnas. Kokku on kahes osakonnas kasutusel ligi 850 elektroonilist hinnasilti. «Kuigi Selveri Pagarites hinnasiltidel esitatav teave iga nädal ei muutu, on kuus korra ikka mingi muudatus. Seevastu muutub puu- ja köögivilja osakonnas hinnasiltidel esitatav teave iganädalaselt ning tänu elektroonilistele siltidele hoiame kokku nii tavapäraste paberist hinnasiltide kasutamises kui ka hinnalises tööjõus. Digitaalsetele hinnasiltidele üleminek on osa Selveri paberivabast missioonist,» räägib Lamp. «Muudest säästliku lahendamise kohtadest rääkides on meil ruumidesse paigaldatud CO2-andurid, mille kaudu toimub ventilatsiooni juhtimine. Kasutame ka veetarbimist vähendavaid detaile, näiteks segistite aeraatorid ning vett säästvad dušiotsikud.»
Üldiselt kehtib Selveris põhimõte, et mida on võimalik ja mõistlik parandada või renoveerida, seda ka tehakse, olgu tegemist müügisaali, olmeruumide või laopinna sisustusega. Näiteks Selveri erimööbel on valmistatud koostööpartnerite poolt Eggeri laminaadist ja melamiinist. Egger kasutab 60% ulatuses taastuvaid materjale ja edendab ringmajandust. Osaliselt kasutati Järve Selveris uuesti ära ka metallist riiuleid, mis puhastati ja värviti üle.
Selveri eesmärk on teenindada kliente iga päev aina paremini, toimides samal ajal vastutustundliku ja jätkusuutliku ettevõttena sidusrühmade, kogukondade ja kogu planeedi jaoks. Selver soovib olla suurepärane ja meeldiv töökoht oma töötajatele ning Eesti toidukaubanduse maine- ja turuliidrina inimeste igapäevaostude esimene valik.
Selverist
Börsiettevõtte Tallinna Kaubamaja Gruppi kuuluva Selveri ketis on 71 Selveri ja kaks Delice’i toidukauplust, e-Selver ja Selveri rändkauplus Hiiumaal. Ettevõte on esindatud igas Eesti maakonnas ja 23 linnas. Selveri sortimendis ligi 50 000 toodet.
Selveri toidukaupade sortimendis on 65% kodumaist päritolu ja sellega Eesti suurima kohaliku valikuga jaekett. Ettevõttes töötab üle Eesti kokku 3400 inimest. Selveri tütarettevõte on Kulinaaria OÜ, mille tuntumad kaubamärgid on Selveri Köök, Van Kook ja Gurmee Catering.