E, 25.09.2023

Graafik ⟩ Toorainete hinnamull on lõpuks lõhkenud

Erkki Erilaid
Facebook
Comments 1
Teravili on kõikjal maailmas järsult odavnenud.
Teravili on kõikjal maailmas järsult odavnenud. Foto: MOHAMED ABD EL GHANY

Enamik tooraineid on energiahindade tuules aastaga tublisti odavnenud. Energia maksab täna keskmiselt 40 protsenti vähem kui eelmise aasta juunis, peamised toorained on aga ligi veerandi odavamad.

Tooraineindeksite trend on olnud viimased 10 kuud selgelt allapoole. Analüütikute hinnangul on turg pärast Vene agressiooni esimeste kuude vapustusi selgelt pöördunud.

Eriti võimsalt on odavnenud energiaallikate hinnad, näiteks kivisüsi on praegu kaks korda odavam kui augusti tipus. Maagaasi TTF börsihind on tipust kukkunud lausa 14 korda, mis näitab, kui suur oli mullu suvel turgudel valitsenud paanika.

Toorainete hinnalangus jätkub

Nüüd suruvad hindu alla Hiina majanduse aeglane taastumine ja majanduslanguse kartused USAs. Ainuke, mis metallide hindu suudab ülev hoida, on elektriautode ja roheenergia seadmete tootmine, muidu langeksid ka need tänasest märksa kiiremas tempos.

Kolm aastat tagasi hoo sisse saanud eepiline toormeralli, kus hinnad jõudsid mitme aastakümne kõrgeimale tasemele, on lõpuks ekspertide hinnangul pidurdunud, kirjutas Oilprice.com.

Alates naftast, gaasist ja nisust kuni liitiumi, vase ning rauamaagini on maailma juhtivate toorainete hinnad järsult langenud. Bloombergi tooraineindeks, mis arvestab 23 toorme börsihindu, on selle aasta algusest langenud 12 protsenti ega näita mingeid märke, et trend võiks pöörduda. Indeks saavutas oma tipu 2022. aasta mais, kui toormehinnad viimase kahe aastaga enam kui kahekordistusid. Pärast seda on indeks langenud peaaegu 25 protsenti.

Paraku pole hindade langus jõudnud suures osas tarbijateni. Kaupmehed süüdistavad ahnuses tootjaid ja tootjad kaupmehi ning inflatsioon püsib, eriti Euroopas, endiselt väga kõrge. Seda eriti toiduainete osas, mille hinnad tõusid mais näiteks euroalal aastavõrdluses 12,5 protsenti, samas kui üldine inflatsioon kokku aeglustus 6,1 protsendini.

See on kummaline, kui vaadata, et nisu ja teiste teraviljade hinnad, mis mõjutavad ka looma- ja linnukasvatust ning väetised on tublisti odavamad kui mullu.

«On täiesti võimalik, et näeme siiski ajutiselt tarbijahindade langust,» ütles ING globaalse makromajanduse juht Carsten Brzeski.

Kütuse- ja soojahindade langus on juba tarbijateni jõudnud. Kuigi toiduainete hinnad püsivad visalt kõrgel, on üha rohkem märke, et ka toiduinflatsioon võtab hoogu maha. Näiteks on nisu futuurid eelmise aasta tipuga võrreldes enam kui poole võrra kukkunud, kusjuures Euroopa Liit ja Venemaa, kaks suurimat tarnijat, ootavad käesoleval aastal head saaki. Samal ajal teatas Brasiilia oma kõigi aegade parimast maisi- ja sojaoa saagist, mis vähendab loomakasvatuse söödaarveid, samuti on taimeõli hinnad järsult langenud.

Isegi kanamunad odavnevad

USAs on tugevalt odavnenud isegi kanamunad. Mõnedes osariikides maksab munade 12-pakk poes pisut üle dollari, veel mõni kuu tagasi ulatus hind üle 4 dollari. Euroopas on kanamunade hinnad esialgu kaks korda kallimad.

Teisalt pole kaugeltki kõik veel veendunud, et oleme kriisist väljas. Goldman Sachs hoiatab, et toormehinnad võivad taas tõusta, kui majanduslanguse mured osutuvad valeks. Lisaks on paljude oluliste kaupade hinnad endiselt sõjaeelsest tasemest kõrgemad. Kuid seni on toormehindade trend olnud üsna julgustav mitte ainult tarbijale, vaid ka puhta energia investoritele.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles