Tuumajaama tootmise pidurdamine odava elektri tõttu on väga haruldane, kuid üha tavalisemaks muutuv nähtus, kirjutas Yle.
Olkiluoto operaatorfirma Teollisuuden Voima kommunikatsioonijuhi Johanna Aho sõnul on põhjuseks liiga odav elektrihind. «Elektri tootmine peab olema ka tuumajaamades tulus ja kui hind on eriti madal, võib ette tulla olukordi, kus tootmist piiratakse.»
OL3 reaktori tootmisvõimsust vähendati nüüd enam kui kolmandiku ehk 550 megavatti võrra.
Tavaliselt reguleeritakse Soomes elektritootmise mahtu hüdroenergia toodangu suurendamise või vähendamisega. Hetkel on aga hüdroenergia vähendamine Põhja-Soome üleujutuste tõttu keeruline. Suurvesi nii Soomes kui Rootsis on samuti suures osas praeguse pea olematu hinna põhjuseks.
Tuumaenergia tootmise kärpimine liiga odava elektrihinna tõttu on väga haruldane, kuid see pole siiski esimene kord. «Tuumaelektrijaamade tootmist on ka varem paar korda hinna tõttu veidi kohandatud, kuid põhimõtteliselt on tuumaenergia baasvõimsus ja peamiselt toodab see elektrit täisvõimsusel ööpäeva- ja aastaringselt,» rääkis Aho.
Tuumaenergeetika ei saa siiski hinnamuutustele kiiresti reageerivaks nn reguleerivaks jõuks, kuid juba OL3 planeerimisel peeti silmas suuremat tootmise paindlikkust kui vanemates jaamades.
Suure tuumajaama tootmismahu kohandamist ei tehta mitte mõne tunni, vaid pigem tervete päevade vältel. Praeguse olukorra erandlikkust rõhutab asjaolu, et OL3 tootmist piiratakse, kuigi OL2 on samal ajal hooldamisel ja läheb tootmisse alles homme.
Ka eeloleval ööl, kus Soomes saab elektrit enamus tundidel miinushinnaga, kasvab hind Eestis üle 85 euro MWh eest. Ööpäeva keskmisena maksab Eestis homme elekter aga taas 70 eurot, samas kui Soomes on hind 94 protsenti madalam ehk 4,17 eurot megavatt-tunnist.