Päevatoimetaja:
Erkki Erilaid
Saada vihje

Uuring: eestlased otsivad harjumuspärastele toodetele soodsamat asendust

Copy
Uuringufirma Nielsen IQ ärijuht Erlend Villems.
Uuringufirma Nielsen IQ ärijuht Erlend Villems. Foto: Erakogu/ Karli Saul

Olukord majanduses ja hinnatõus mon pannud inimesed otsima enda harjumuspärastele brändidele soodsamaid alternatiive. Samuti lükkavad inimesed suuremaid oste edasi ja jälgivad oma tarbimist tähelepanelikumalt, rääkis uuringufirma Nielsen IQ ärijuht Erlend Villems.

«Inflatsioon, sõda, pandeemia, kõik need asjad mõjutavad kliendilojaalsust. Viimane uuring, mis me tegime näitas, et 50 protsenti tarbijatest otsib kampaaniaid ja paremaid võimalusi raha säästmiseks. Kui me tegime sama uuringu aasta aega tagasi, siis oli see protsent 30 protsenti. Seega me näeme, et kõik need kriisid mõjutavad tarbijate käitumist,»  sõnas Villems kaubanduskonverentsil Baltic Retail Forum 2023.

Turu muutumist on täheldanud Villemsi sõnul ka ettevõtete juhid, kelle seas on Nielsen IQ samuti uuringuid läbi viinud. Ettevõtete juhid näevad suurima ohuna inimeste tarbimise vähenemist ja odavbrändide, näiteks Lidli sisenemist turule, mis paneb inimesed liikuma ja teisi brände katsetama.

Kui vaadata inimeste tarbimist laiemalt tõi Villems välja, et toidukaupade puhul on tarbijate jaoks jätkuvalt oluline toodete tervislikkus ning see muutub toodete valikul aina olulisemaks. Kokku on tarbijad valmis hoidma luksuskaupade pealt, ehk suur hindade kasv on pannud inimesi säästa asjade pealt, mis ei ole nende igapäevaeluks hädavajalikud.

Samuti näitab uuring, et inimesed lükkavad suuremaid oste edasi ja jälgivad oma kulusid. Siin on taaskord põhiliseks mõjuriks hindade kasv ja ebakindel olukord majanduses, kus inimesed ei soovi suuremaid kulutusi kohe teha, kuna pole täpselt kindel, kuidas nende majanduslik olukord lähitulevikus muutuda võib.

Uuringus osalenud inimestest üle 60 protsendi toovad välja, et nad jälgivad enda kulutusi märksa rohkem kui 2 aastat tagasi ning üle 70 protsendi viitab, et praegu on nende hinnangul kehv aeg kulutuste tegemiseks. Samas hindavad inimesed nii Eestis kui Baltikumis enda üldist majanduslikku olukorda pigem heaks ning hinnangud enda rahalisele seisule on samuti paranemas.

Tagasi üles