/nginx/o/2023/01/31/15110588t1h286b.jpg)
Kes oma tarbeks päikesepaneeli paigaldab, saab Elektrilevi aina kasvavatest võrgutasudest priiks? Võta näpust, tegelikult võib inimene ikka riigifirmale edasi maksta.
Kui päikesepaneelide omanik teeb võrgumüügilepingu ehk hakkab oma toodetud elektrit võrku müüma, saab ta kaela Elektrilevilt võrgutasud. Kuid selgub, et isegi omatoodetud elektrit tarvitades võib Elektrilevilt arve tulla.
Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm selgitas, millisel juhul nad oma tarbeks elektri tootjatelt raha küsivad.
«Võrguteenuse edastustasu esitatakse võrgust tarbitud kogustest lähtuvalt ja edastustasu ei esitata võrku antud (toodetud) koguste eest. Need kogused, mis kohapeal samal ajal ja samas faasis ära tarbitakse, need ka mõõtepunktis olevat arvestit ei läbi (ei mõõdeta) ja selle eest klient võrgutasu ei maksa,» ütles Härm.
Härm selgitas, kuidas firma elektrienergia koguseid mõõdab: elektritootmisseadmega võrku antud ja võrgust võetud elektrienergia kogused mõõdetakse faaside lõikes eraldi ning samasuunaliselt mõõdetud kogused summeeritakse. Kui klient annab elektrienergiat ühes faasis võrku ja teisest kahest faasist tarbib, siis sellisel juhul nn võrguliiklus ehk edastamine toimub kõikides faasides (ühes ühtepidi ja teises kahes teistpidiselt). Selle näite juures kui elektrit toodetakse igasse faasi 1 kW ja ühes faasis tarbib elektriboiler 2 kW, siis see tähendab, et boileriga faasis tuleb puuduolev 1 kW võrgust antud kohale transportida ja ülejäänud 2 faasis tuleb toodetud elekter jällegi võrgu kaudu teistesse tarbimiskohtadesse (mis samast faasist toidet saavad) viia.
«Tarbimise ja tootmise mõõtmisel on võimalik arvesti konfigureerida A või B meetodil. Eestis on kasutusel B meetod, mis arvestab faasikaupa tarbimise/tootmise. Samuti on kasutusel B meetod ka näiteks Soomes. Võrguettevõtja peab bilansi mõttes teadma, kui palju energiat mööda konkreetset faasi liigub. Kui summeerida A meetodil (arvesti tasaarveldab faaside vahel tarbimise/tootmise), siis võime faasi üle koormata ja see on ohtlik. Peamisteks põhjusteks selle süsteemi kasutamisel on võrgu stabiilsus ja ohutus. Elektrilevi mõõdab ja arveldab vastavalt tegelikule olukorrale. See on kõige selgem, läbipaistvam ja kõigi võrguteenuse tarbijate jaoks lõppkokkuvõttes ka õiglasem,» rääkis Härm.
Niisiis: juhul kui päikesepaneelide omanik Elektrilevile raha maksta ei soovi, aitab Härmi sõnul vaid üks asi: koju tuleb paigaldada elektrisalvesti.