OSKA uuringujuht Urve Mets selgitas, et reeglina ei ole ettevõtetes uurimis- ja arendustegevuseks spetsiaalseid töötajaid, vaid sellega tegelevad oma põhitöö kõrvalt eri ametialade kõrgharidusega spetsialistid. «Eesti ettevõtted üldjuhul ei ole valmis palkama eraldi uurimis-arendustöötajaid, selleks puudub võimekus, sest ligi 95 protsenti Eesti ettevõtetest on mikroettevõtted,» ütles Mets. «Meie võimalus on suurendada ettevõtete teadmusmahukust olemasolevate kõrgharidusega töötajate uurimis-arendustegevuseks vajalike oskuste tõstmisega.»
OSKA hinnangul muutub järjest olulisemaks mitmekesiste võimaluste olemasolu ettevõtluses uurimis-arendustegevuseks vajalike spetsiifiliste oskuste omandamiseks, seda nii taseme- kui täiendusõppes.
Kõrge kasvupotentsiaaliga aladel on OSKA hinnangul vaja juurde ka doktoritasemel ettevalmistusega spetsialiste, kes täidaksid uurimis- ja eksperimentaalarendusprotsessis erinevaid juhtrolle.
Arendustöö vajab eraldi tähelepanu
Eraldi tähelepanu on tarvis pöörata ettevõtte juhtide uurimis- ja arendustööalaste teadmiste tõstmisele, kuna valdavalt just nemad vastutavad organisatsioonis innovatsioonijuhtimise eest. Urve Mets toonitas, et juhtidel on vaja oskust kasutada innovatsiooni juhtimiseks sobivaid tehnikaid, et muuta arendustegevus ettevõttes süsteemseks ja tulemuslikuks protsessiks. Praegu on see Eesti ettevõtetes paljuski projektipõhine.
Tarbijale konkurentidest eristuva, kõrgemat väärtust pakkuvate uute toodete ja teenuste loomiseks tuleb osata väärtuspakkumist analüüsida, kliendikogemust mõista ja sellega arvestada tootearendusprotsessis. Oluline on hinnata, kas uue innovaatilise toote väljatöötamine on otstarbekas, kulutõhus ja võimaldab luua ettevõttele kõrgemat lisandväärtust. Tarvis on oskust laiendada arendusprobleeme diskreetsetest tooteomadustest üldise väärtuse pakkumise ja ärimudelini, nagu ka innovaatiliste toodete müügioskust.
Uurimis-arendustegevust peab nägema tervikuna. Eesti teadmusmahukad ettevõtted takerduvad sageli nii-öelda arendustegevuse «lõksu» − fookus on arendusel, kuid müügi ja turundamiseni sageli ei jõuta. OSKA hinnangul tuleb välja töötada võimalused, et toetada ettevõtteid eksperimentaalarendustegevusest kuni valmistooteni jõudmiseni ja kommertsialiseerimiseni.
Tuleviku oskuste ja tööjõuvajaduse seire- ja prognoosisüsteemi OSKA uuringute koostamist korraldab SA Kutsekoda Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.