Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

AK India möödus Hiinast rahvaarvult, kas möödub ka majandus?

Copy
Apple’i tegevjuht Tim Cook avamas Mumbais firma esimest esinduspoodi Indias.
Apple’i tegevjuht Tim Cook avamas Mumbais firma esimest esinduspoodi Indias. Foto: Ashish Vaishnav/Zuma Press/Scanix

ÜRO hinnangul möödus India tänavu 14. aprillil Hiinast ja tõusis suurima rahvaarvuga riigiks maailmas. Kolm päeva hiljem avas maailma suurima turuväärtusega ettevõte tehnoloogiagigant Apple Mumbais oma esimese esinduspoe Indias. Väheusutav, et kahe sündmuse lähedased kuupäevad olid planeeritud, aga fakt on see, et ­Apple, kuid lisaks veel hulk suurkorporatsioone peavad Indiat uute võimaluste maaks.

Ega ka Apple’i tegevjuht Tim Cook, kes käis samuti kohal, piirdunud ainult poe piduliku avamisega. Ta viibis Indias mitu päeva, kohtudes peaminister Narendra Modiga, Bollywoodi staaride ja ärimagnaatidega, aga õppis ka tundma kohalikku kultuuri. «Indial on võrreldes kõikide teiste regioonidega kõige suurem kasvupotentsiaal, mistõttu Apple’i sinnaminekul on mõte,» ütles tehnoloogiasektorile keskendunud investeerimisfondi Deepwater Asset Management partner Gene Munster ajakirjale Fortune.

Erinevalt autoritaarsest Hiinast on India demokraatlik riik. Majanduselt on India maailmas suuruselt viies, möödudes hiljuti Suur­britanniast, kelle koloonia India veel kolmveerand sajandit tagasi oli. Kuid millal ja kas üldse möödub India Hiinast ka majanduse suuruse poolest? Võrreldes Hiina vananeva ja kahaneva rahvastikuga on kasvava ja noorema elanikkonnaga Indial eelis, kuid kas nad suudavad oma eeliseid ellu viia?

Tagasi üles