Päevatoimetaja:
Angelina Täker
Saada vihje

Investeering armastusse: miks kingitakse pulmadeks just kulda?

Hiina kultuuris tähendab kuldne käevõru õnnistust.
Hiina kultuuris tähendab kuldne käevõru õnnistust. Foto: Shutterstock

Kulda on alati peetud jõukuse ja õnne sümboliks, mistõttu on seda läbi aja olulisteks tähtpäevadeks kingitud. Eriti oluline ja pikk traditsioon on aga kulla kinkimine pulmade puhul, sest selle ajatu väärtus sümboliseerib pruutpaari kindlat ja kestvat liitu.

Kulla kinkimise tava on enim levinud India, Hiina ja Lähis-Ida kultuurides, aga ka Eestis, kus paarid saavad traditsiooniliselt sõrme just kuldsõrmused. Pulmadeks kingitakse noorpaarile enamasti kas kullast ehteid, kange, münte või kujukesi. Toome välja viis põhjust, miks pulmadeks kuldseid kingitusi tehakse.

  • Kuld sümboliseerib rikkust ja heaolu

Kuld on väärismetall, mille kogus on piiratud. Kuna kullal on ka teised raha omadused, on seda aastatuhandeid kasutatud nii maksevahendi kui investeeringuna. Kulda peetakse seetõttu kindlustunde ja jõukuse sümboliks ning just need kaks sõna peaksid iseloomustama ka abiellujate tulevikku. Kullast kingitused annavad sõnumi, et kinkija soovib paarile õnnelikku ja pikka kooselu.

  • Investeerimisväärtus

Kulla kinkimine pruutpaarile ei ole aga mitte ainult sümboolse väärtusega. Seda peetakse ka väärtuslikuks investeeringuks, mis aitab noorpaaril oma elu alustada. Sellega tahetakse kaasa aidata rahalise kindlustunde saavutamisele ning ühtlasi peetakse silmas, et ettenägematute raskuste korral saab kulla üsna kiiresti rahaks teha. Pruudile kingitud ehteid peetakse osaliselt ka kindlustusfondiks – ehted on pruudi omand ja ta võib neid abielulahutuse korral kasutada rahalise kindlustatuse tagatisena.

  • Kultuuriline ja religioosne tähendus

Paljudes kultuurides on kulla kinkimine pulmadeks kirjutamata reegel, sest sellel on oluline kultuuriline ja religioosne tähendus. Näiteks Indias usutakse, et kingitud kuldehted toovad õnne ja omavad positiivset energiat, mis kaitseb ehete kandjat kurjade vaimude eest.

Kuld tähistab ka perekonda vastu võtmist – kui peigmehe perekond kingib pruudile kulda, siis tähendab see, et temast on saanud täieõiguslik pereliige ja vastupidi. Kui pruudi perekond kingib pruudile kulda, siis on see osa tema kaasavarast.

Aga miks tähistatakse abielu just kullast sõrmustega? Need sümboliseerivad igavest armastust, sest ringikujulisel sõrmusel ei ole algust ega lõppu.

  • Praktilisus

Kuld võib vahel olla lihtsalt praktiline kingitus, sest selle väärtus ei sõltu olulisel määral majanduslikest või ühiskondlikest muutustest. Kuldehted on alati kaunid, need ei kulu ja ei kaota oma väärtust. Lisaks võivad kingitud ehetest või nipsasjadest aja jooksul kujuneda perekondlikud väärisesemed, mida põlvest põlve edasi antakse.

  • Sentimentaalne väärtus

Sageli on pulmadeks kingitud kulla materiaalse väärtuse kõrval olulisem selle sentimentaalne väärtus. Kuldehted on tihtipeale perekonna pärandvara, mida antakse edasi põlvest põlve. Need sümboliseerivad pere ajalugu ning aegade jooksul omandatud jõukust. Üldiselt on kulla kinkimine tähendusrikas viis väljendada häid soove noorpaari tulevikuks ja tähistada nende liitu ajatu ning väärtusliku kingitusega.

Tagasi üles