SEB eraklientide segmendijuht Evelin Koplimäe tõdes, et investeerimine erinevatesse finantsinstrumentidesse ei ole Eestis kuigi populaarne. «Eestimaalaste jaoks on levinuimaks investeeringuks oma eluasemele lisaks soetatud kinnisvara. Samas näeme, et kasvamas on huvi ka aktsiatesse investeerimise vastu,» ütles Koplimäe.
Ta tõi välja, et huvi investeerimisega alustamise vastu on suurem eelkõige nooremate seas. Uuringus osalenud alla 40-aastastest 57 protsenti nentis, et kaalub lähiajal investeerimisega alustamist.
Piiravad ebapiisavad teadmised
Koplimäe sõnul võib otse aktsiatesse investeerimise populaarsus (48 protsenti uuringus osalenud investeerimisega tegelevatest eestimaalastest investeerib aktsiatesse) viidata sellele, et investeerimisega tegelevad peamiselt need, kellel on paremad teadmised valdkonnast, kuna aktsiad on riskantsemad varad.
«Madalama riskiga finantsinstrumendid investeerimisega alustamiseks on laiapõhjalised ETFid ehk börsil kaubeldavad fondid: raha paigutatakse paljudesse eri väärtpaberitesse, seega nende kaudu saab investeerida korraga mitmesse konkreetse piirkonna, sektori või kaubaga seotud instrumenti, näiteks väärismetallide või toorainetega seotud aktsiatesse,» kirjeldas Koplimäe võimalusi investeerimisega alustamiseks.
«ETFidesse on koondatud mitu investeeringut ja seega on tegemist hajutatud investeeringuga, kus näiteks ühe ettevõtte ebaõnnestumised omavad väiksemat mõju.»
Kuigi ETFid on maailmas väikeinvestorite seas järjest populaarsemad, on need Eestis veel pigem vähe tuntud. Ühe põhjusena tõi Koplimäe välja inimeste vähese teadlikkuse, mida ETFid endast kujutavad.
«Ka meie uuringust ilmnes, et investeerimisega tegelevatel inimestel puuduvad piisavad teadmised ETFidesse investeerimiseks. Koguni 71 protsenti vastanutest tõi välja, et neil puuduvad piisavad teadmised ETFidest,» ütles Koplimäe. Ta lisas, et eeldatavasti oleks investeerimisaktiivsus Eestis suurem, kui teadmised erinevatest finantsinstrumentidest oleks laialdasemad.