«Hinnatase on siiski kõrge, lisame siia juurde veel üldise inflatsiooni, mis puudutab pea kõiki valdkondi ja mõjutab tugevalt inimeste väljaminekuid. See kokku on endiselt riskide allikas,» viitab Aun makseprobleemide realiseerimisele.
Rendini juht lisab, et riski võimendab üürileandjate ootus kõrgete üürihindade suhtes. «Osad nendest on valmis n-ö õngitsema üksikuid kandidaate, kes nõustuksid lepingut sõlmima turuhinnast kõrgema üüriga. Samas ei teadvustata, et pea olematu kandidaatide arvuga kuulutus on selge märk, et midagi võib olla valesti,» selgitab ta.
«Turul oleme küll ja veel näinud juhtumeid, kus ülehinnatud korterile kandideerib üürnik, kel on rahalised mured ning ta on teiste üürileandjate poolt tagasi lükatud. Kõrgete stardikulude (esimese kuu üür, tagatisraha, maakleri/lepingutasu jms) katmiseks võtab üürnik selleks otstarbeks mõeldud kiirlaenu,» kirjeldab Alain Aun.
Euribor mõjutab ka üürnikke
Möödnunud aastal kasvuteele suundunud euribor on pannud keerulisse olukorda üürileandjad, kelle üürikinnisvara laenumaksed on hüppeliselt kasvanud. Millest aga vähem räägitakse, on euribori mõju üürnikele. «Nendest paljude lepinguliseks kohustuseks on katta ka korteriühistu poolt võetud laenude igakuised tagasimaksed, mis kuuluvad kommunaalkulude hulka.»
Aun täpsustab, et just hiljuti võetud laenude tagasimaksetest suurema osa võib moodustada pangaintress, mille summad on nüüd oluliselt suuremad, kui üürnik lepingu sõlmimisel oli arvestanud.
Ukrainlased jätkuvalt hädas elukoha leidmisega
Paljud sõjapõgenikest ukrainlased pole endiselt leidnud üürikodu, mis oleks taskukohane ja kuhu nad saaks jääda pikemaajaliselt. Peamine takistav tegur on liiga väike sissetulek.
«Nad ei ole saanud sobivat või piisavalt tasuvat töökohta. Mõnede jaoks on sotsiaaltoetus ainus sissetuleku allikas,» sõnab Aun ning lisab, et nii ühe kui ka teise stsenaariumi puhul on üüri- ja elamiskulud suuremad võrreldes nende rahaliste vahenditega.