Circle K Eesti mootorikütuste hinnastamisjuhi Indrek Sassi sõnul liikus nädala jooksul Brent toornafta hind maailmaturul vahemikus 83–87 dollarit barreli kohta, sealjuures korrigeeris hinda pisut alla USA Föderaalreservi pontentsiaalne intressitõus.
Circle K: nädala jooksul mõjutas nafta hinda võimalik intressitõus
Peamiste maailmaturu toornafta hinda tõstvate teguritena toob Sassi aga välja globaalse majanduskasvu prognoosi ning USA laovarude languse. «Laovarude täitmiseks on aga ilmselt paika pandud sobivaim hinnavahemik,» tõdes Sassi pressiteates, toetudes eelmisel nädalal US Energy Departmenti teatele taastäita strateegilisi laovarusid aasta teises pooles, juhul kui turutingimused on selleks soodsad. Analüütikud prognoosivad tema sõnul, et soodsaks tingimuseks loetakse tänasest ligi 10 dollari võrra madalamat toornafta hinda.
«Viimase Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) prognoosi järgi on maailmamajanduse kasvuootus 2023. aastaks 2,2 protsenti ning selle põhilisteks veduriteks on Hiina ja India,» märkis Sassi teisest hinda kergitavast tegurist rääkides ning selgitas, et maailmaturu toornafta hind on suuresti mõjutatud Hiinas toimuvast, kuna Hiina on maailmas teine naftatoodete tarbija. «Hiina statistikabüroo andmetel kasvas Hiina majandus selle aasta esimesel kvartalil 4,5 protsenti, mis ületas turgude ootusi,» täpsustas ta.
Maailmaturu toornafta hinda viib allapoole aga potentsiaalne USA Föderaalreservi intressitõus. «Intressitõus on hetkel üks peamistest nafta hinda alandavatest teguritest, kuna see jahutab majandust ja vähendab nii nõudlust naftatoodete järele,» lausus Sassi lisades, et intressimääru on järjest tõstetud alates 2022. aasta märtsist ning analüütikute hinnangul tõstab föderaalreserv intressimäärasid 0,25 protsendipunkti võrra ka maikuus.