P, 3.12.2023

Iute juht Tarmo Sild: intressimaksete viivitus tekkis Iutest mitteolenevatel põhjustel

Romet Kreek
, majandusajakirjanik
Facebook
Comments
Iute Groupi juht Tarmo Sild.
Iute Groupi juht Tarmo Sild. Foto: Sander Ilvest

Osa IuteCrediti kliente pole saanud 6. aprilli intressimakset. IuteCredit kinnitab, et maksed viibivad ettevõttest mitteolenevatel põhjustel.

Eesti finantstehnoloogia ettevõtte IuteCredit Europe selgitab, et võlakirjade 6. aprilli intressimaksed on viibinud ettevõttest mitteolenevatel põhjustel. Iute edastas raha ja instruktsioonid tähtaegselt rahvusvahelisele makseagendile 2021/2026 võlakirjade intressimaksete ja 2019/2023 võlakirjade vahetusega seotud makseteks.

Eeldatavasti jõuavad intressimaksed täna kõikide investoriteni, ütles Iute Groupi juht Tarmo Sild. 

«Iutest mitteolenevatel põhjustel tekkis kohati viivitus. Kõik investorid saavad oma intressimakse vältimatult kätte. Iute edastas raha ja maksejuhised õigeaegselt ja muus osas tugineme rahvusvahelisele pangandusele, nagu iga teine klient,» ütles Sild.

IuteCrediti võlakirjade puhul on tegemist välisvõlakirjaga, kuna nendega kaubeldakse lisaks Tallinna Nasdaqi börsile ka Frankfurdi börsi reguleeritud nimekirjas. Intressimakse väljub ühe hulgimaksena Iute kontolt Luksemburgis, kust edasi liigub see etapiti järjest väiksemateks maksepakkideks jagunedes erinevatesse vahepankadesse ja nende kaudu lõpuks tuhandete investoriteni eri riikides. Osaliselt on hulgimaksete töötlemises ka käsitööd.

Silla sõnul põhjustasid viivituse nii riigipühad kui ka asjaolu, et kliiringuprotsessis osalevatel osapooltel tuli tasuda lisaks tavapärasele intressimaksele ka 2019/2023 võlakirjade vahetusega seotud maksed, mis tekitasid makseahela osapooltele lisakoormust. Lisaks oli ka ühe koostööpartneri inimlik eksimus.

«Selliste asjade pärast ongi vaja fintech-ettevõtteid, sest ajale jalgu jäänud pangasüsteemid vanas Euroopas ei võimalda rahal vabalt liikuda. On süsteemi nõrkus, kui süsteem ei suuda viit miljonit ära jagada mõne tuhande kliendi vahel, samas kui Iute jagab neljas riigis iga kuu üle kahekümne miljoni euro eest makseid oma sadade tuhandete klientide vahel sekundi täpsusega,» lisas Sild.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles