T, 3.10.2023

Sõjapõgenikel tuleb ka laevast välja kolida: Tallink prahtis põgenikelaeva kanadalastele

Merike Lees
, majandusajakirjanik
Facebook
Comments 2
Sõjapõgenikel tuleb laevalt Isabelle lähikuudel välja kolida.
Sõjapõgenikel tuleb laevalt Isabelle lähikuudel välja kolida. Foto: Tairo Lutter

Tallink prahib 1. juulist praegu Ukraina sõjapõgenikke majutava laeva Isabelle kanadalastele ja põgenikel tuleb laevast välja kolida.

Kui märtsi lõpuks pidid Ukraina sõjapõgenikud lahkuma kahest Tallinna ühiselamust, siis 1. juuliks peavad kajutid vabastama ka praegu reisilaeval Isabelle elavad põgenikud. See tähendab uue peavarju otsimist tuhatkonnale põgenikule. Lepingu lõppemine oli ette teada.

Enne pühi sõlmis Tallink Grupp lepingu Kanada ettevõttega Bridgemans Floatel LP/Bridgemans Services Group LP lepingu Isabelle mitmeaastaseks prahtimiseks koos laeva väljaostu võimalusega. Laev prahitakse välja ilma Tallink Grupi meeskonnata.

Tallink Grupi prahtimisleping sotsiaalkindlustusametiga lõpeb juunis. Praegu on laeva pardal riigi pakutaval ajutisel majutusel umbkaudu 900 Ukraina sõjapõgenikku.

Põgenikud paigutatakse ümber

Sotsiaalkindlustusametil on olemas kava ja käimas tegevused laeval peatuvate põgenike alternatiivseks edasiseks majutuseks. Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo on kinnitanud, et ükski põgenik peavarjuta ei jää. Iseasi on, kus see peavari asub ja kui kauaks sinna saab jääda.

Kopli ja Mäepealse põgenikemajadest koliti samuti osa peresid laevale Isabelle, kust neil tuleb paari kuu jooksul samuti lahkuda.

«Põgenikud pandi kaheks kuuks laevale aknata kajutisse, et neid siis sealt jälle edasi saata olukorras, kus nad kaotasid kogu oma senise vara, millega neid oli aidatud ja mida nad olid ise hankinud ja ostnud, alates pottidest-pannidest kuni voodite, kappide, triikraudade, kuivatite, voodipesu ja muu saja eluolulise asjani,» kirjeldas vabatahtlik Inessa Josing põgenike olukorda. «Pered on suured ja hea, kui nende rõivadki laeva ära mahtusid. Hiljem tuleb neil kõige hankimisega uuesti alustada.»

Pärast 1. juulit jääb Isabelle esmaste plaanide järgi esialgu hoolduseks ja remondiks Tallinna ning suundub Kanadasse aasta lõpus, teatas Tallink Grupi juhatuse esimees Paavo Nõgene.

Läti lipu all sõitev Isabelle seilas pandeemiaeelsel ajal Riia-Stockholmi liinil, kuid möödunud aasta aprillist pakub Tallinna Vanasadamas ajutist majutust Ukraina sõjapõgenikele.

Facebook
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles