Mööblifirma juht Mati Klimov sõlmis möödunud aasta lõpus Eesti Energiaga fikseeritud hinnaga lepingu, et kaitsta oma ettevõtet ekstreemsete elektrihinna kõikumiste eest.
«Meie elektriarved olid 3000 eurot ja järsku 10 000 eurot,» rääkis Klimov.
Klimov hakkas otsima lahendusi, kuidas kulud kontrolli alla saada. Nende ettevõttes töötab mõni inimene rohkem kui 50 ja universaalteenuse saajaks nad ei kvalifitseerunud. Ta uuris EE kodulehelt kindla paketi võimalusi ja vestles juturobotiga.
«See ütles, et trahve ei kaasne, kui kuu aega ette teatada,» kinnitas Klimov. «Minu viga, et rääkisin kodulehel chat'is ja ei teinud vestlusest koopiat.»
Vestlus muutus oluliseks nüüd, kui börsihinnad langesid ja ettevõtja soovis kalli hinnaga fikseeritud elektripaketti lõpetada.
«Nüüd öeldi, et meil tuleb maksta 28 000 eurot, kui tahame lepingut ennetähtaegselt lõpetada,» ütles Klimov.
Kooritakse seitse nahka
See on 20 protsenti tema paketis prognoositud energiakulust. «See teeb kurjaks ja pahaseks, et Eesti riik, kes peaks justkui aitama, hakkab riigiettevõte kaudu väikeettevõtte käsi väänama ja võtab seitse nahka,» ütles Klimov. «Ettevõtjad on need, kes seda riiki üleval peavad, riik ei peaks oma ettevõtteid pankrotti ajama.»
Kui ta ei oleks valinud kindla hinnaga elektripaketti, siis oleks tema ettevõtte elektriarved olnud 10 000–12 000 eurot kuus ja see oleks ettevõttele üle jõu käinud.
«Elektrihind börsil on langenud ja riigiettevõte saadab oma maksumaksjad karidele: kui me ei maksa 28 000 eurot, siis maksame ülejäänud 2,5 aasta eest EE-le elektri eest 50 000 eurot rohkem, kui oleks börsihind,» selgitas Klimov.