Päevatoimetaja:
Sander Silm

Ei restoranidele ja toidu koju tellimisele: Eesti inimesed piiravad hinnatõusu tõttu igapäevakulusid

Copy
Rahakukkur
Rahakukkur Foto: Eero Vabamägi / Scanpix

Eelmisel aastal kiiresti kasvama hakanud elukalliduse tõttu olid paljud sunnitud oma igapäevaseid kulutusi kokku tõmbama. Citadele panga tellitud uuringute järgi loobuti esmalt väljas söömisest ja toidu koju tellimisest. Nüüd, mitu kuud hiljem märtsis on endiselt hulk inimesi, kes sügisel veel kulusid kärpima ei pidanud, kuid on seda nüüd siiski teinud.

«Alates eelmisest aastast oleme nüüd juba kolmel korral küsinud Balti riikide inimestelt, et milliseid kulutusi nad on viimase kuu jooksul piiranud, et kompenseerida elu kallinemist. Paraku selgub, et kõrged kulud jõuavad ikka veel inimestele järele ning ka praegu on nii mõnedki sunnitud teatud kulutusi piirama,» märkis Citadele panga Eesti filiaali jaepanganduse juht Marina Hakiainen.

Üleliigsetest kulutustest tõmmatakse esmalt kokku endiselt kodust väljas söömist või valmistoidu koju tellimist. Selles suhtes on viimase kuu jooksul kulusid piiranud 42 protsenti Eesti inimestest. Jaanuari alguses oli selliseid inimesi 50 protsenti vastanutest ning oktoobris 45 protsenti. Väljas söömise järel on kõige rohkem loobutud kulutustest kultuurile ja meelelahutusele väljaspool kodu. Seda on pidanud tegema 30 protsenti Eesti inimestest.

«See, et inimesed peavad siiani loobuma erinevatest kulutustest, näitab kahte asja: esiteks seda, et sissetulekud ei ole järgi tulnud elukalliduse tõusule. Teisena võib see viidata ka sellele, et inimesed ei koosta piisavalt põhjalikult oma kulude ja tulude eelarvet,» selgitas Hakiainen.

Kokku 10 protsenti on neid, kes on raha säästnud enda tervise arvelt ehk loobunud meditsiinikuludest (operatsioon, uuringud, arstivisiit) ning ravimite ostmisest.

Ta lisas, et eelarve koostamine on üks finantskirjaoskuse põhitalasid, mis aitaks vältida olukorda, kus mitu kuud pärast hindade tõusmist ikkagi selgub, et inimene peab hakkama oma kulutusi piirama, kuigi alguses tundus, et selleks vajadust pole. «Korralik eelarve näitab juba eelnevalt ära, kui peaks tekkima oht, et tulud ja kulud omavahel n-ö kokku ei tule. Seega saab sellega juba ette arvestada ja vältida olukorda, kus ootamatult selgub, et mingeid kulutusi üldse teha ei saagi, sest muidu jääb küttearve tasutama,» lausus Citadele panga Eesti filiaali jaepanganduse juht.

Piiratakse uute rõivaste ostmist

Citadele küsitlusest selgus, et viimase kuu jooksul on veel 27 protsenti Eesti inimestest piiranud kulutusi uutele riietele ja jalatsitele, sama paljud on vähendanud elektri tarbimist kodus, 25 protsenti on kokku hoidnud reisimiselt, 23 protsenti loobus remondi tegemisest. Lisaks on viiendik ehk 21 protsenti pidanud pooleli jätma raha säästmise. Kokku 10 protsenti on neid, kes on raha säästnud enda tervise arvelt ehk loobunud meditsiinikuludest (operatsioon, uuringud, arstivisiit) ning ravimite ostmisest.

Võrreldes naabritega Läti ja Leeduga on eestlased Citadele küsitluse järgi samas kokkuvõtlikult kõige vähem oma kulutusi pidanud piirama. Kui meil ütles 24 protsenti inimestest, et ei ole mingeid kulutusi piiranud, siis Lätis oli nii vastanuid 17 protsenti ja Leedus 22 protsenti.

«Kindlasti tasub kõigil kodulaenu ja liisingu omanikel silm peal hoida euribori seisul, sest selle muutumine aitab hoida arvestust, kui suured kulud ees võivad oodata. Ja kui peaks selguma, et näiteks kodulaenu maksetega võib raskeks minna, siis tuleks kindlasti juba eelnevalt oma pangaga sellest rääkida. Leiame lahenduse, võttes näiteks maksepuhkust või muutes maksegraafikut,» ütles Hakiainen.

Citadele Group on Läti finantskontsern, mille peakontor asub Riias. Grupi tütarettevõtted ja filiaalid tegutsevad Eestis, Lätis ja Leedus.

Tagasi üles