/nginx/o/2023/04/04/15237543t1hd759.jpg)
Kolm suuremat vaba kursiga krüptovaluutat näitasid märtsis tõusu, kuid seda üsna erinevas tempos ja mahus. Suurima turuosaga vanim ja tuntuim krüptovaluuta bitcoin (BTC) tõusis kuu jooksul 17,5 protsenti, teisel kohal olev ethereum (ETH) 8,3 protsenti ning kolmandal postitsioonil olev Build-and-Build (BNB) 1,7 protsenti.
Märtsikuu oli traditsioonilises finantsmaailmas ärev, mitmed suured pangad kukkusid kokku või restruktureeriti. See aga viis kogu pangandussektori aktsiad (ka Eestis) langusesse ning krüptosektori näitajad tõusu, kirjutab Polina Brottier, kes on Binance’i esindaja Eestis.
Bitcoin alustas märtsikuud 21 888 euro ning lõpetas 25 708 euro juures. Kuu viimasel päeval saabus kõrgpunkt, mil 27 000 eurost jäi puudu vaid 100 eurot, madalaim oli hind aga 10. märtsil, käies ära 19 235 euro peal. Samal päeval sai ametlikuks Silicon Valley Banki (SVB) kollaps, kus hoidsid raha peamiselt idufirmad ja nende seas ka krüptoettevõtted. Järgnes uudis, et USA keskpank tagab kõik SVB hoiused. Algas kiire taastumine, mis tipnes 17. märtsil hinnalipikuga 25 844 eurot. Kogu kuu on aga BTC jaoks olnud äärmiselt volatiilne, 30 päeva madalaima (19 235 eurot) ja kõrgeima (26 917 eurot) punkti vahe on tervelt 40 protsenti.
Krüptovaluutadest suuruselt teist turuosa hõlmav ETH alustas kuud 1518 euro peal ning langes SVB kokkukukkumise järel kuu madalpunkti, milleks oli 1341 eurot, kuid juba kaheksa päeva pärast oli hind tõusnud kuu kõrgeima, 1668 euroni, mis tähendab liikumist 24 protsenti. Ethereum'i ootab ees nn üleminekujärgne vahendite vabastamine, mis pidi algselt aset leidma märtsi lõpus, kuid on lükkunud hetkeinfo kohaselt 12. aprillile.
See tähendab, et omanikud, kes lukustasid ethereum'i selle «üleminekul» energiat säästvale algoritmile (merge), saavad oma vara (ja lisaks teenitud intresse) jälle ise käsutada. Praeguse ETH hinna juures on nn «stakkijad» (stakers) teeninud kokku enam kui kahe miljardi dollari väärtuses intresse.
Aprillis võib oodata müügilainet
Seetõttu võib aprilli keskpaigas oodata suuremat müügilainet, samas valitsev sentiment viitab jätkuvale tõusule, mis võiks hoidmist soodustada.
BNB jälgis pärast SVB uudiseid laias laastus teiste krüptovaluutade mustrit, leides 10. märtsil madalpunkti 250 euro juures ja tõusis 20. märtsiks 310 euroni, mis teeb kuusiseseks kõikumiseks 24 protsenti. BNB lõpetas kuu aga 290 euro juures, mis tähendab kuu algusega võrreldes 1,7-protsendilist tõusu.
Märtsikuu oli täis suuri uudiseid nii traditsioonilise kui ka uue ehk plokiahelal põhineva finantssüsteemi jaoks. Lisaks pankadele on uudistesse jõudnud ka krüptosektor. Halva üllatusena esitas USA regulaator CFTC (Commodity Futures Trading Commission) 27. märtsil Binance’i USA üksuse vastu hagi, mis kõigutas korraks tervet turgu, põhjustades paari protsendipunktise languse.
Binance teeb antud juhtumis seadusandjatega igakülgset koostööd ja jätkab tööd õiglaste ja kasutajasõbralike regulatsioonide saavutamiseks kõikjal maailmas. Teine suurem uudis oli seotud Ripple’i ja SECi (Securities and Exchange Commission) vahelise kohtuvaidlusega. Kolm aastat tagasi alanud Ripple’i (XRP) kohtusaaga on tõenäoliselt üsna pea jõudmas lahendini, mis määratleb, kas XRPd peaks pidama samaväärseks väärtpaberitega või mitte. See aga looks pretsedendi ka teiste sarnaste krüptovaluutade jaoks. XRP hind on viimase kuu jooksul 40 protseni tõusnud, mis näitab investorite usku krüptosektori jaoks soodsa otsuse langetamisse.
/nginx/o/2023/04/04/15237541t1h6de2.png)