P, 1.10.2023

Inkoo terminal sai lõpuks tööd: Eesti Gaasi tellimusel jõudis sadamasse esimene LNG-tanker

PM Majandus
Facebook
Comments
LNG-tanker Vivit Americas LNG
LNG-tanker Vivit Americas LNG Foto: Vitol

Eesti Gaasi tellimusel jõudis sel nädalavahetusel Ameerika Ühendriikidest Soome Inkoo sadamasse esimene LNG-tanker Vivit Americas LNG.

«Hangime ühena vähestest piirkonnas tegutsevatest energiafirmadest gaasi ise otse läänes asuvatelt tootjatelt. See võimaldab meil pakkuda klientidele suuremat kindlust ja paremaid hindu ning on kasvatanud viimase aasta jooksul oluliselt meie turuosa Soomes ning Balti riikides,» märkis Eesti Gaasi Soome ettevõtte tegevjuht Pasi Näkki.

«Kui varem kasutasime Ameerika Ühendriikide ja Norra päritolu gaasi toomiseks Leedu Klaipeda sadamat, siis alates tänasest alustame koostööd Soome Inkoo terminaliga ning tarnijatest Norra Equinorile lisaks rahvusvahelise energiafirmaga Vitol,» lausus Näkki.

Eesti Gaas on sõlminud LNG terminalidega kokkulepped selle aasta sügiseni kokku kümne gaasilaeva toomiseks – kolm tarnet Ameerika Ühendriikidest ja Norrast on juba jõudnud jaanuaris ja märtsis Leedu Klaipeda sadamasse ning kevadsuvel tuleb veel seitse Soome Inkoo sadamasse. Eelmisel aastal hankis Eesti Gaas oma klientidele viis suurt laevatäit gaasi Klaipeda sadama kaudu.

«Vitolil on äärmiselt hea meel toimetada esimene LNG tarne Eesti Gaasile Soome Inkoo terminali kaudu. Terminali avamine suurendab Soome ja Läänemere piirkonna energiajulgeolekut ning lihtsustab LNG ligipääsu kogu maailmast Euroopa tööstustele ja eratarbijatele,» märkis Vitoli LNG ja Euroopa gaasi- ja elektrienergia valdkonna juht Pablo Galante Escobar.

Inkoosse jõudnud tarne pärineb Vitoli Ameerika Ühendriikide LNG varudest, Venture Global Calcasieu Pass'i hoidlast. Vitoli laevastikku kuuluv Malta lipu all sõitev, 2020. aastal ehitatud gaasitanker Vivit Americas LNG on 299 meetrit pikk ja 46 meetrit lai mahutades 174 062 m³ veeldatud maagaasi.

1966. aastal Rotterdamis asutatud Vitol tegutseb mitmes eri valdkonnas: alates naftast kuni energia, taastuvate energiaallikate ja süsiniku tootmiseni. Vitolil on pikaajalised hankelepingud USA, Lähis-Ida, Aafrika ja Aasia tootjatega. 2022. aastal vahendas Vitol üle 17,5 miljoni tonni veeldatud maagaasi, millest 67 protsenti tarniti Euroopasse.

Eesti Gaas pakub klientidele maagaasi nii torugaasi, surumaagaasi (CNG) kui veeldatud maagaasi (LNG) kujul ning haldab riigi suurimat gaasivõrku. Ettevõte tegeleb aktiivselt rahvusvahelise energiakaubandusega ning arendab taastuvenergiaportfelli päikeseenergia ja rohegaasi (biometaani) tootmise ja müügiga.

Eesti Gaas tegutseb Soomes, Lätis, Leedus ja Poolas Elengeri kaubamärgi all. Kontsernil on kokku 50 000 klienti. Alates 2016. aastast, kui ettevõtte omandas Eesti üks suurim investeerimisettevõte Infortar, on Eesti Gaas kasvanud Soome-Balti piirkonna suurimaks erakapitalil energiafirmaks, ettevõtte müügist üle 70 protsendi moodustab müük välisturgudel.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles