N, 1.06.2023

Ukraina naabrid paluvad ELil tegeleda põllumajandustoodete ülekülluse probleemiga

Facebook Twitter
Comments 2
Bulgaaria farmerid blokeerivad oma traktoritega Doonau silda ületavaid veoautosid Bulgaaria ja Rumeenia vahelisel piiril, et protestida Ukrainast pärit teravilja tollimaksuvaba impordi vastu Euroopa Liitu.
Bulgaaria farmerid blokeerivad oma traktoritega Doonau silda ületavaid veoautosid Bulgaaria ja Rumeenia vahelisel piiril, et protestida Ukrainast pärit teravilja tollimaksuvaba impordi vastu Euroopa Liitu. Foto: NIKOLAY DOYCHINOV

Reedel Euroopa Komisjonile ja selle juhile Ursula von der Leyenile saadetud kirjas ütlesid Poola, Slovakkia, Ungari, Rumeenia ja Bulgaaria peaministrid, et Ukraina toodangu sihtkohtadesse viimiseks mõeldud kanalid ei toimi ootuspäraselt.

Viie Euroopa Liidu liikme juhid, kes aitasid Ukraina põllumajandussaaduste transiiti kolmandatesse riikidesse, kutsusid reedel ELi tegutsema ülekülluse probleemi lahendamiseks, mis tuleneb sellest, et need kaubad ei lähe oma sihtkohtadesse, mis langetab hindu kohalikel turgudel ja ärritab põllumajandustootjaid.

Poola, Rumeenia ja teised piirkonna riigid abistasid Ukraina transiiti pärast seda, kui Venemaa blokeeris 13 kuud tagasi Ukraina sissetungi ajal traditsioonilised marsruudid. EL, mis piirneb Ukrainaga, on loobunud tollimaksudest ja impordikvootidest, et hõlbustada vedu - ka Rumeenia ja Bulgaaria kaudu - ELi-välistele turgudele, mis olid tarnete peale lootnud.

Kuid transiidiriikide põllumajandustootjad ütlevad, et suur osa Ukraina toodangust - eriti teraviljast - jääb transiidiriikidesse, üleujutades nende enda turud ja langetades hindu, samal ajal kui väetise- ja energiakulud tõusevad hüppeliselt.

Poola, Slovakkia, Ungari, Rumeenia ja Bulgaaria peaministrid pöördusid ELi täitevorgani poole palvega korraldada kiiremas korras üleliigse toodangu ostmine 27-liikmelise bloki poolt ning eraldada vahendeid transpordi- ja ladustamisinfrastruktuuri kiireks arendamiseks.

Nende sõnul on eriti enneolematu sissevool «teravilja, õliseemnete, munade, kodulindude, suhkru, õunamahla, õunte, marjade, jahu, mee ja nuudlite» osas.

«Me kutsume komisjoni üles analüüsima võimalikku üleliigse teravilja ostmist (Ukrainaga piirnevatest) liikmesriikidest humanitaarsetel põhjustel,» ütlesid peaministrid oma kirjas. «Samuti kordame oma üleskutset saada ELi poolt rahalist toetust transpordiinfrastruktuuri kiirema arendamise vajaduste rahuldamiseks.»

Bulgaaria põllumajandustootjate protest Ukraina põllumajandusimpordi vastu.
Bulgaaria põllumajandustootjate protest Ukraina põllumajandusimpordi vastu. Foto: NIKOLAY DOYCHINOV

Nende riikide valitsused seisavad silmitsi põllumajandustootjate surve ja protestidega, kes on mures hinnalanguse ja selle aasta saagi vähese ladustamisvõimaluse pärast, mis on tingitud Ukraina toodangu üleküllusest.

Bulgaaria põllumajandustootjad korraldasid sel nädalal piiripunktide blokeerimise, samas kui Poola põllumajandusminister lubas kolmapäeval pärast tundidepikkuseid tuliseid kõnelusi põllumajandustootjate organisatsioonidega rahalist ja infrastruktuurialast abi.

Eelmisel nädalal pakkus Brüssel kannatanud põllumajandustootjatele kokku 56,3 miljonit eurot hüvitist, millest Bulgaaria saaks 16,7 miljonit ja Poola peaaegu 30 miljonit - summad, mis on nii protestijate kui ka valitsuste sõnul ebapiisavad.

ELi põllumajanduse volinik Janusz Wojciechowski ütles, et Ukrainast pärit sissevoolu tõttu kannatanud Poola põllumajandustootjatele antav riiklik ja ELi abi ületab 210 miljonit eurot, millest umbes 128 miljonit eurot tuleb riigikassast.

Facebook Twitter
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles