N, 1.06.2023

USA laiendab ligipääsu elektriautode subsiidiumidele

Facebook Twitter
Comments
USA president Joe Biden.
USA president Joe Biden. Foto: Patrick Semansky

USA ametnikud laiendasid reedel avaldatud eeskirjades ligipääsu elektrisõidukite subsiidiumidele, lubades soodustusest osa saada ka elektriautodel, mis kasutavad Jaapanis ja võib-olla ka Euroopa Liidus toodetud mineraale.

President Joe Bideni ambitsioonikas kliimapakett nimega inflatsiooni vähendamise seadus (IRA) näeb ette 370 miljardi dollari suunamist Ameerika energiaalase ülemineku toetamiseks, sealhulgas maksusoodustused USA-s toodetud elektriautodele ja akudele.

Rahandusministeeriumi reedel avaldatud eeskirjades tuuakse välja tingimused, mida akud peavad täitma, et sõidukile kohalduks 7500 dollariline maksukrediit tarbijate jaoks.

Ehkki IRA näeb ette, et osa akudes kasutatavatest mineraalidest peavad olema toodetud Ameerikas või riikides, millega sel on vabakaubanduslepe – jättes seeläbi välja Jaapani ja Euroopa Liidu – antakse reedeses teates mõista paindlikkusest.

«See tingimus võib hõlmata ka uusi leppeid kriitiliselt oluliste mineraalide osas,» teatas rahandusministeerium ja lisas, et see hõlmaks 21 riiki, nende seas Jaapan.

Vaid mõned päevad varem olid USA ja Jaapan teatanud leppest kriitiliselt oluliste mineraalide osas.

See avab ukse ka sarnase leppe sõlmimisele EL-iga, mis võib vähendada USA ja bloki vahelisi pingeid.

Euroopa liidrid on mures, et USA kliimapakett võib kõrvale jätta EL-i energia- ja autofirmad või sundida neid Ühendriikidesse kolima. Praegu käivad poolte vahel läbirääkimised mineraalide leppe üle.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles