N, 1.06.2023

Vaktsiinitootjad mures: nende kaup ei lähe müügiks

Erkki Erilaid
Facebook Twitter
Comments 5
Pfizer-BioNTechi COVID-19 vaktsiin.
Pfizer-BioNTechi COVID-19 vaktsiin. Foto: Pfizer via AP

Pandeemia ajal meeletut tulu nautinud Covid-19 vaktsiinitootjad ennustavad, et nende müügid vähenevad tänavu üle kolme korra.

BioNTech ja Moderna prognoosivad müükide järsku langust, mille peamiseks põhjuseks on huvi puudumine revaktsineerimise vastu, kirjutas Financial Times.

Saksa biotehnoloogiaettevõte BioNTech, mis toodab oma vaktsiini koos Pfizeriga, teatas, et nende koroonavaktsiinide tulud vähenevad 2023. aastal ligikaudu 5 miljardi euroni, võrreldes enam kui 17 miljardi euroga 2022. aastal ja ligi 19 miljardi euroga 2021. aastal.

Langus oli turu ootustest palju hullem, Bloombergi andmetel prognoosisid analüütikud ettevõtte 2023. aasta vaktsiinituludeks peaaegu 9 miljardit eurot.

Pfizer-BioNTechi messenger RNA tehnoloogiat kasutanud Covidi vaktsiinist sai pandeemia ajal maailma enimmüüdud vaktsiin ja ka selleks aastaks loodeti, et viiruse uute tüvede levik toob kaasa mõningase nõudluse suurenemise. Nüüd aga tehakse üha vähem esmaseid vaktsineerimisi ja tublisti on vähenenud nõudlus kolmandate või neljandate vaktsiinidooside järele.

BioNTech finantsjuht Jens Holstein ütles, et 2023. aasta võib olla vaktsiinituru jaoks «vilets aasta», kuna vaktsiinitootjad hakkasid hindu tõstma. «Samas täielikult nõudlus ei kao, sest meil on veel palju riike, mille valitsused täidavad endiselt lepinguid, mis sõlmiti pandeemia käigus,» ütles ta.

Ka vaktsiinitootja Moderna on teatanud selle aasta tulude sarnasest langusest. Konkurentidest hiljem turule jõudnud Novavax aga hoiatas, et nõudlus on nende toodetud vaktsiini järele pea täiesti kadunud. BioNTechi ja Moderna aktsiate hinnad on kukkunud 2021. aastal saavutatud tippudest enam kui kolm korda. Novavaxi aktsia maksab aga tipphinnast praegu vaid viis protsenti.

Farmaatsiasektori analüüsimisega tegeleva Airfinity oktoobris avaldatud uuringus leiti, et kuigi vaktsiinitootjad on hakanud hindu tõstma, ei kompenseeri see täielikult nõudluse vähenemist. Selleks aastaks ennustatakse, et maailmas kokku võib tarvis minna 1,6 miljardit Covidi vaktsiiniannust. 2022. aastal oli nõudlus kolm miljardit ja 2021. aastal 5,7 miljardit.

BioNTech investeerib nüüd hoopis vähiravi tehnoloogiatesse, et oma tulubaasi mitmekesistada. Ettevõttel on pandeemia ajal teenitud meeletust kasumist alles rohkem kui 20 miljardit eurot sularaha.

Facebook Twitter
Comments 5

Märksõnad

Tagasi üles