Eesti tuumaenergeetika arendaja sai 1,7 miljoni eurose rahasüsti ja uue nõukogu (2)

Carl-Robert Puhm
, majandusajakirjanik
Copy
Fermi Energia Eestisse kavandatav tuumereaktor BWRX-300.
Fermi Energia Eestisse kavandatav tuumereaktor BWRX-300. Foto: Fermi Energia

Tuumaenergeetikat arendav ettevõtte Fermi Energia  kaasas seitsmelt uuelt Eesti erainvestorilt, seniselt aktsionärilt Vattenfall ABlt ja 75 seniselt Funderbeam platvormi investorilt kokku 1,7 miljonit eurot rahastamaks väikereaktorite rajamiseks vajalikke eeluuringuid, asukohapõhist eelarvestamist, võimekuste arendamist ning planeerimistaotluse ettevalmistust.

Vattenfalliga sõlmis Fermi Energia ka lisalepingu väljaõppe ja kütusetarne teenuste pakkumisõiguse osas.

«Jätkuvad ja täiendavad rahastusotsused tõendavad, et Eesti investorid ja Vattenfall AB võtavad tõsiselt võimalust väikereaktorite rajamisega dekarboniseerida Eesti ja Baltikumi elektrienergia kindel tootmisvõimsus. Teadaolevalt pole Balti riikides ühtki teist arendust, mis võimaldaks sulgeda suures mahus fossiilenergia tootmisvõimsusi. Kui riik otsustab Tuumaenergia töörühma positiivse raporti korral edasi liikuda, on see tugev signaal täiendava kapitali kaasamiseks ka järgmistes etappides väikereaktorite rajamise elluviimisel,» ütles Fermi Energia AS juhatuse esimees Kalev Kallemets.

Üldkoosoleku otsusega valiti Fermi Energia nõukogu uus koosseis. Nõukogus jätkavad Sandor Liive, Mait Müntel ja Vattenfall AB esindaja Björn Lennart Linde. Uueks nõukogu sõltumatuks liikmeks valiti Ando Leppiman.

Tagasi üles