Euroopa Parlamendi otsus: firmad peavad palgad avalikustama (1)

BNS
Copy
Palgalõhe vähendamiseks tuleb palgad avalikustada.
Palgalõhe vähendamiseks tuleb palgad avalikustada. Foto: Joe Giddens/ PA Wire/PA Images/ Scanpix

Euroopa Parlament kiitis heaks direktiivi, mis nõuab Euroopa Liidu (EL) ettevõtjatelt palkade avalikustamist, et lihtsustada töötasu võrdlemist ja kaotada sooline palgalõhe.

Vastavalt uutele reeglitele peavad palgastruktuurid olema võrreldavad ning põhinema sooneutraalsetel kriteeriumidel, hindamissüsteemidel ja klassifikatsioonil. Töökuulutused ja ametikohtade nimetused peavad olema sooneutraalsed ning töölevõtuprotsessid erapooletud, teatas parlamendi pressiteenistus.

Kui palgaandmed näitavad, et meeste ja naiste töötasu erineb ettevõtte sees rohkem kui 5 protsenti, peavad tööandjad olukorda koos töötajate esindajatega hindama. Rikkumiste ärahoidmiseks on liikmesriigid kohustatud kehtestama tulemuslikud, proportsionaalsed ja hoiatavad karistused, näiteks trahvid. Kui rikkumine põhjustab töötajale kahju, on tal õigus nõuda hüvitist. Lisaks käsitletakse uutes reeglites esimest korda läbipõimunud diskrimineerimist ja mittebinaarsete inimeste õigusi.

Töötajatel ja töötajate esindajatel on direktiivi järgi edaspidi õigus saada selget ja täielikku teavet individuaalsete ja keskmiste palkade kohta ning see tuleb esitada meeste ja naiste kohta eraldi. Kedagi ei tohi takistada oma töötasu avaldamast ega teiste töötajate töötasu kohta teavet otsimast. Kui töötaja pöördub ebavõrdse tasustamise tõttu kohtusse, on tööandja kohustus tõendada, et diskrimineerimist ei toimunud.

Direktiivi poolt hääletas täiskogul 427 ja vastu 79 parlamendiliiget, erapooletuid oli 76. Nüüd peab teksti heaks kiitma ka EL-i nõukogu, misjärel avaldatakse õigusakt Euroopa Liidu Teatajas. Direktiiv jõustub kakskümmend päeva pärast avaldamist.

Tagasi üles