Transpordiameti juht: Hiiumaa lennuliin on mugavusteenus

BNS
Copy
Transpordiameti juht Priit Sauk.
Transpordiameti juht Priit Sauk. Foto: Konstantin Sednev

Transpordiameti juht Priit Sauk ütles ameti ajakirjas Teejuht, et Hiiumaa-Tallinna lennuliin on mugavusteenus ja juhul, kui see on alakasutatud, on see tema hinnangul riigi raha kuritarvitamine.

«Mul tilgub süda verd, sest kulutame väga palju raha ühistranspordile, ent mõne koha pealt tahaks öelda, et tegemist ei ole ühistranspordiga. Olen isegi teinud nüüd mõne reisi Hiiumaale ja Saaremaale ühistransporditeenuse proovimiseks ja koostööpartneritega kohtumiseks. Kui me lendame Hiiumaale ja sealt tagasi ning lennukis on vaid kolm riigiametnikust reisijat, siis ma väidan, et see on riigi raha kuritarvitamine,» ütles ta ajakirjale.

«Tegelikult tulebki kõva häälega öelda, et see on mugavusteenus ja seda ei pea kogu ühiskond ühiselt kinni maksma,» lisas ta.

«Veebruari esimesel nädalal käisin Saaremaal, mille vahet käivad parvlaevad iga kolmekümne viie minuti tagant ja on tegelikult rohkem kui pooltühjad. See on riigiressursi ülekulutamine. Tellime praegu viiendat parvlaeva. Kas see on tegelikult vajalik? Teatud hetkedel tipukoormuse juures on tõesti võib-olla ressurssi veidi puudu, aga ükski tark omanik ei investeeri tipukoormuse nõudlusest tulenevalt,» rääkis ta.

«Ühistranspordi tellijad peavad jääma ausaks ning riigimehelikuks ja ütlema, et kui seda nõudlust tegelikult ei ole, siis ka tegelikult sõita ja lennata ei tohiks.»

Tema hinnangul on Eestis liinivõrgu planeerimisel ja ühistranspordi korraldamisel veel palju arenemisruumi. «Kindlasti on ühistranspordis oluline stabiilsus, et klient teaks planeerida oma liikumisi. Ent ühistranspordi tellijad peavad jääma ausaks ning riigimehelikuks ja ütlema, et kui seda nõudlust tegelikult ei ole, siis ka tegelikult sõita ja lennata ei tohiks,» leiab Sauk ja lisab, et seda peaegu ei tehta.

Kokkuvõttes leiab ta, et ühistranspordile on vaja lisarahastamist, ent seda raha tuleb mõistlikult kasutada.

Transpordiameti arvamust Hiiumaa lennuliinist kritiseerisid nii Hiiumaa vallavanem Hergo Tasuja kui ka majandus- ja taristuminister Riina Sikkut.

«Minu meelest väga kahetsusväärne, et üks riigiametnik selliseid sõnumeid välja saadab. Tundub, et ta ei ole endale päris hästi aru andnud, millist ametit ta juhib,» ütles Tasuja ERRile.

Sikkuti sõnul on Sauki vaade aga Tallinna-keskne. «Transpordiameti juht Priit Sauk kirjeldas tihedat lennu- ja parvlaevaühendust mandri ja saarte vahel kahetsusväärselt riikliku ülekulutamisena ning lennuühendust ekslikult lausa mugavusteenuseks. Sellist – kahjuks väga Tallinna-keskset – vaadet on varemgi kokkuhoiu argumendiga üritatud avalikkusele maha müüa,» ütles minister rahvusronghäälingule.

Tagasi üles